Gebeliğin neden olduğu hipertansiyon olgularında tanı tedavi protokolleri, maternal-fetal klinik izlem sonuçları, komplikasyonlar ve prognoz
Diagnosis, treatment protocols in pregnancy caused hypertension cases, maternal-fetal clinical follow-up results, complications, and prognosis
  1. Tez No: 659431
  2. Yazar: EREN AKBABA
  3. Danışmanlar: UZMAN VEDAT DAYICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bizim bu çalışmadaki amacımız; gebeliğin neden olduğu hipertansiyon tanısı ile hastanemizde takip, tedavi ettiğimiz olguların maternal, fetal klinik izlem sonuçlarını, maternal, fetal komplikasyonları ve prognozlarını bildirmektir. Gereç ve Yöntemler: 01.04.2002 — 01.07.2003 tarihleri arasında İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi Kadın ve Çocuk Hastalıklan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gebeliğin neden olduğu hipertansiyon tanısı konan gebeler çalışma kapsamına alındı. Gebeliğin neden olduğu hipertansiyon hastaları preeklampsi, ağır preeklampsi, eklampsi , HELLP olarak ana gruplara ayrıldı.Tüm hastaların tedavi protokolleri, doğum şekilleri, bebek doğum ağırlıkları, maternal-fetal komplikasyonlar kayıd edildi. Hipertansif gebe grupları arasındaki farklar istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Goal: Our aim in this study; To report the maternal and fetal clinical follow-up results, maternal and fetal complications, and prognosis of the cases we treated in our hospital with the diagnosis of hypertension caused by pregnancy. Material and Methods: Pregnant women diagnosed with pregnancy-induced hypertension at Istanbul Zeynep Kamil Hospital Obstetrics and Pediatrics Training and Research Hospital between 01.04.2002 - 01.07.2003 were included in the study. Hypertension patients caused by pregnancy were divided into main groups as preeclampsia, severe preeclampsia, eclampsia, and HELLP. Treatment protocols, delivery types, baby birth weights, and maternal-fetal complications of all patients were recorded. Differences between hypertensive pregnant groups were analyzed statistically. A p-value of