Tourismuspotentiale in Midyat (Mardin) – in bezug auf die Assyrische kultur
Süryani kültürü bağlamında Midyat'ta (Mardin) turizm potansiyeli / Tourism potentials in Midyat (Mardin) - in relation to the Assyrian culture
- Tez No: 659730
- Danışmanlar: PROF. DR. ERNST STRUCK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Turizm, turistik mekânların sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesinde itici bir faktör olarak görülmektedir. Özellikle turizm olgusunun dünya üzerindeki ekonomik gelir etkisi sürekli bir şekilde artmaktadır. Turizmin ekonomik geliri artırmadaki rolünden dolayı ülkelerin yönetim politikalarında belirleyici ve önemli bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir bölgede turistik potansiyelleri tespit edebilmek için, ilk olarak o bölgedeki turizm kaynaklarının uygulanabilmesi ve gerekli şartları sağlaması gerekir. Bu anlamda Midyat ve yakın çevresinin turizm potansiyelleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.“Süryani Kültürü Bağlamında Midyat'ta (Mardin) Turizm Potansiyeli”adlı bu çalışmanın birinci bölümünde; sahanın başlıca özelliklerine, tarihine, coğrafi yapısına, demografik ve kültürel yapısına, ikinci bölümünde; turizm kavramının tanımına, çeşitlerine, temellerine, turizmdeki arz talep ilişkisine, bölgesel alandaki etkilerine ve turizmdeki kültürlerarası karşılaşmalara, üçüncü bölümünde; Midyat ve yakın çevresinin doğal ve kültürel turizm potansiyeline değinilmiştir. Dördüncü bölümde bölgedeki turizm alanındaki uzman ve aktörlerle yapılan röportajların analizi yapılmış ve bölgede geleceğe yönelik turizm sektörüne ilişkin avantaj ve dezavantajlar ele alınmıştır. Ayrıca çalışma sahasındaki turistik faaliyetlerdeki eksikliklere ve geleceğe yönelik geliştirilebilecek turizm çeşitlerine değinilmiştir. Son olarak beşinci bölümde Midyat bölgesindeki turizmin gelişimi için bölgede var olan turizm olanakları ve sınırlılıkları genel olarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Midyat, bünyesinde barındırdığı kültürel çeşitlilik ile Türkiye'de yer alan önemli kültür şehirlerinden birisidir. Özellikle Süryaniler gibi kadim bir milleti içinde barındırması bölgenin turizm potansiyeline değer katmaktadır. Midyat ve yakın çevresinde doğal, tarihi, etnik ve kültürel değerlerin olması bölgenin önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Ancak bu değerlerin yeterince tanıtılmaması ve şehrin alt yapı sorunlarının çözülmemesinden dolayı bölge, turizm alanında hakkettiği seviyeye ulaşamamıştır. Bu çalışma ile farkındalık oluşturularak Midyat ve yakın çevresindeki doğal ve kültürel unsurların sürdürülebilir turizm kapsamında korunması ve turizmin daha da geliştirilmesi ön görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Tourism is seen as a driving factor in the social, cultural and economic development of touristic places. In particular, the economic income effect of tourism on the world is constantly increasing. Due to tourism's role in increasing economic income, it emerges as a determining and important sector in the management policies of countries. In order to determine the touristic potential of a region, the tourism resources in that region must first be analyzed to meet the necessary conditions. In this regard, the tourism potential of Midyat and its immediate surroundings are of the essence and have been attempted to be portrayed as a potential tourism hotspot. Discussions in the first part of this study named“Tourism potentials in Midyat (Mardin) - in relation to the Assyrian culture”mention the main features, history, geographical structure, demographic and cultural structure of the site, in the second part; definition of tourism concept, its varieties, fundamentals, supply and demand relationship in tourism, its effects in the regional area and intercultural encounters in tourism, in the third part; The natural and cultural tourism potential of Midyat and its surroundings. In the fourth part, interviews with experts and actors in the field of tourism in the region were analyzed and the challenges regarding the future of such a tourism sector in the region was discussed. In addition to that, the shortcomings in touristic activities in the study area and the types of tourism that can be developed for the future are mentioned. Finally, in the fifth chapter, the tourism opportunities, advantages and limits of the region for the development of tourism in the Midyat region are tried to be determined. Midyat, located in Turkey, which incorporates broad cultural diversity, is one of the most important cultural cities. The fact that it hosts an ancient nation such as the Assyrians, adds great value to the tourism potential of the region. The presence of natural, historical, ethnic and cultural values in Midyat and its vicinity indicates that the region has a significant tourism potential. However, the region could not reach the level it deserves in the field of tourism due to the insufficient introduction of these values and some infrastructure problems of the city. With this study, it is envisaged that the natural and cultural beauties of Midyat and its immediate surroundings are protected within the scope of sustainable tourism, and that its tourism potential is further developed by raising awareness.