Sosyal dışlanma: 12 Eylül 1980 döneminde tutuklanan üniversite öğrencilerinin tahliye sonrası yaşadıkları
Social exclusion: Life experiences of the university students arrested during September 12, 1980 period
- Tez No: 659904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ŞEBNEM GÜLFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tutuklanma, damgalanma ve sosyal dışlanma olguları çoğu zaman birbirini etkileyebilmekte ve bu etkileşim zamanla kısır döngü haline dönüşebilmektedir. Bu çalışma, 12 Eylül 1980 askeri darbe döneminde tutuklanan üniversite öğrencilerinin damgalanma ve sosyal dışlanma sebebiyle yaşamlarının nasıl etkilendiğini incelemektedir. Ayrıca, bu insanların sosyal ilişkilerini nasıl kurdukları ve sosyal dışlanmanın etkisini azaltmak için ne gibi yöntemler geliştirdikleri ele alınmaktadır. Yöntem olarak bu çalışmada derinlemesine görüşme uygun bulunmuştur. Veriler, daha önce hazırlanmış sorular sorularak toplanmaya çalışılmıştır. Bu konuda daha kapsamlı bir araştırma yapılması ve bu insanlar için çok geç olsa bile rehabilitasyon hizmetleri verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Arrestment, stigmatization and social exclusion are social facts that affect each other, and this interaction can become a vicious circle over time. This study examines how the lives of university students arrested in the period of September 12, 1980 military intervention changed as a result of stigmatization and how this affected their social exclusion. Moreover, the ways these people established their social relationships and the methods they developed to reduce the effect of social exclusion are discussed. As a method, in-depth interview was found appropriate. The data was collected by asking interviewees previously prepared questions. It is recommended to conduct a more comprehensive research on this subject and to rehabilitate these people even though it might already be too late.