Divan şiirinde tababet unsurları
Elements of medicine in divan poetry
- Tez No: 659975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BABÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Divan şiirinde, özellikle Arap ve Fars unsurları ağırlıktadır. Bununla birlikte halktan kopuk olduğu da söylenemez. Aşk, şarap, sevgili, güzellik, tasavvuf unsurla-rının kullanımı ön planda olmakla beraber her konuya değinilmiştir. Tıp da bu konulardan biridir. Sağlık, hastalık kavramları, hastalıkların çeşitleri, o dönemde kullanılan tedavi yöntemleri, tanı şekilleri, ilaçlar şiirde tababet ilmine dair mazmunlardır. Bu tezde mazmunların bir kısmı, tanımları, o dönemlerde kullanılan şekilleri ve günümüzdeki kullanımları ele alınmış, değerlendirilmiştir. Ayrıca bunların divan şiirinde geçtiği kısımlar tespit edilmiş, açıklamalar yapılmıştır. Son olarak da Osmanlı dönemine ait bu hastalıklara dair arşivlerden çeşitli görseller tespit edilip paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In divan poetry, especially Arabic and Persian elements are weighted. However, he is not disconnected from the public. Although the use of elements of love, wine, lover, beauty, Sufism is at the forefront, every issue has been addressed. Medicine is one of these issues. Health, concepts of disease, types of diseases, treatment methods used at that time, forms of diagnosis, drugs are mazmun about the science of tababet in poetry. Some of these mazmuns, their definitions, forms used in those periods and their current use have been considered and evaluated. In addition, parts of them in the poem divan were identified and explained. Finally, various visuals were identified and shared from the archives of these diseases from the Ottoman period.