İmam Muhammed'in el-Câmi'u's-sağîr isimli eserine özgü meselelerin tespit ve tahlili
Determınatıon and analysıs of the matters specıfıc to Imam Muhammed's work named al-Jami'as-saghir
  1. Tez No: 660078
  2. Yazar: ERCAN CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hanefî mezhebinin kurucu metinleri içerisinde yer alan el-Câmiu's-sağîr, kısa olmasıyla birlikte mezhebin ilk ve en hacimli kitabı olan el-Asl'a dikkate değer katkılar sunmaktadır. Bu katkıların izini sürmek amacıyla gerçekleşen bu araştırmada, el-Câmiu's-sağîr'de yer alan meseleler el-Asl ile mukayese edilerek üçlü bir tasnife tabi tutulmuştur. el-Asl'da yer almayan el-Câmiu's-sağîr meselelerini konu edinen birinci bölümde, kimi el-Câmiu's-sağîr meseleleri için şerhlerde zikredilen“havâss”nitelemeleri ayıklanarak el-Asl'da bulunmayan 134 meselenin tespiti yapılmıştır. İkinci bölümde, iki kitabın meseleleri karşılaştırılarak telif zamanı daha geç olan el-Câmiu's-sağîr'in el-Asl'ın anlaşılmasına yönelik muhtelif katkılar sunan 74 mesele zikredilmiştir. Üçüncü bölümde de, el-Câmiu's-sağîr'de farklı bir hükümle zikredilen 20 meseleye yer verilmiş ve fıkıh kitaplarında daha sahih olduğu vurgulanan görüşe işaret edilmiştir. Böylece iki zâhiru'r-rivâye eseri arasındaki ilişkinin boyutları ortaya konularak ilk fıkıh mezhebinin ortaya çıkış dönemindeki literatürünün anlaşılmasına bir katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Being among the founding texts of the Hanafi sect, al-Jami'as-Saghir, with its shortness, makes remarkable contributions to the first and most voluminous book of the sect, al-Asl. In this study, which was carried out in order to trace these contributions, the issues in al-Jami'as-Saghir were compared with al-Asl and subjected to a triple classification. In the first chapter, which deals with the issues of al-Jami'as-Saghir, which are not included in al-Asl, the descriptions of“havâss”mentioned in the commentaries for some al-Jami'as-Saghir issues have been eliminated and 134 issues not included in al-Asl have been identified. In the second chapter, by comparing the issues of the two books, 74 issues that have been observed to have contributed to the understanding of al-Asl from al-Jami'as-Saghir, whose copy time is later, are mentioned. In the third part, 20 issues mentioned with a different provision in al-Jami'as-Saghir are included and the view emphasized to be more sound in fiqh books is pointed out. Thus, it is aimed to make a contribution to the understanding of the literature in the period of emergence of the first fiqh sect by revealing the dimensions of the relationship between two Zahir al-Riwayah works.