Sparse voxel based 3D object detectionfrom RGB-D data
  1. Tez No: 660565
  2. Yazar: EREN BALATKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA FURKAN KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Do˘gru ve hızlı 3B nesne algılama, g¨uvenli ve ba¸sarılı otonom makineler i¸cin ¸cok ¨onemli bir rol oynuyor. LiDAR nokta bulutu tabanlı y¨ontemler etkileyici sonu¸clar ¨ostermesine ra˘gmen, pahalı LiDAR sens¨orleri bu t¨ur yakla¸sımları geni¸s ¨ol¸cekli adaptasyon i¸cin imkansız hale getiriyor. Ote yandan kamera tabanlı y¨ontemler, g¨uvenlik ¨ ve do˘gruluk gereksinimleri altında yetersiz kalıyor. Geleneksel olarak, kamera tabanlı 3B nesne algılama, RGB-D verilerinden LiDAR nokta bulutları olu¸sturarak ve nokta bulutu tabanlı y¨ontemler kullanılarak ger¸cekle¸stirilir, ancak nokta bulutu veri temsilinin d¨uzensiz do˘gası, 3B ¨uzerinde uzamsal yerel ba˘gıntılardan yararlanmayı zorla¸stırır. uzay ve nokta bulutu tabanlı y¨ontemler genellikle bundan muzdariptir. Bu ama¸cla, Seyrek Voxel tabanlı 3B Nesne Algılamasını ¨oneriyoruz, yakla¸sımımız, nokta bulutu bilgilerini seyrek voksel g¨osterimine d¨on¨u¸st¨urerek ve PointNet tabanlı modeller yerine bilgi elde etmek i¸cin alt-katmanlı seyrek konvol¨usyonları kullanarak geleneksel yakla¸sımlardan farklıla¸smaktadır. Yakla¸sımımız yalnızca nokta bulutu tabanlı muadillerini geni¸s bir marjla geride bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda hesaplama i¸cin verimli olma avantajıyla birlikte geliyor.
Özet (Çeviri)
Accurate and fast 3D object detection plays a role of paramount importance for safe and capable autonomous machines. LiDAR point cloud based methods have demonstrated impressive results, yet expensive LiDAR sensors make such approaches infeasible for wide-scale adaptation. Camera based methods on the other hand are performing sub-optimally given safety and accuracy requirements. Traditionally, camera based 3D object detection is performed by generating pseudo-LiDAR point clouds from RGB-D data and using point-cloud based methods, however, irregular nature of point cloud data representation makes it challenging to exploit spatial local correlations on 3D space and point cloud based methods generally suffer from this. We propose Sparse Voxel based 3D Object Detection, our approach differs from traditional approaches by converting point cloud information to sparse voxel grid and utilizing sub-manifold sparse convolutions to extract information instead of PointNet based models. Our approach not only outperforms its point-cloud based counterparts with a wide margin but also comes with the advantage of being efficient to compute.