Amiran Kurtkan Bilgeseven sosyolojisinde bütüncü yaklaşım çerçevesinde fert ve toplum
Individual and society in the sociology of Amiran Kurtkan Bilgeseven within the framework of holistic approach
- Tez No: 660816
- Danışmanlar: DR. FAHRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Amiran Kurtkan Bilgeseven, geçmişte dinin toplum üzerinde bütünleştirici etkisi olduğunu ileri süren düşünürlerden de etkilenerek Bütüncü Yaklaşım iddiasını ortaya koymuş ve neredeyse tüm eserlerinde birliğin mihenk taşı olan tevhit inancına yer vermiştir. Özellikle madde aleminin ve soyut alemin bütünleşmesini ele alan Kurtkan, tüm fen ilimleri ya da sosyal ilimlerin temelinde bu tür bir bütünleşme olması gerektiğini savunmuştur. Din tek başına toplulukları ve bireyleri etkileyen toplumsal bir olgudur. Din bireylerin içinde bulundukları toplumda onları var eder. Hz. Adem'den bu yana gelmiş geçmiş tüm dinlerin temelinde tevhit ( birlik ) vardır. Geçmişten günümüze bu birliğin (tevhit'in) özünü benimsemiş toplumlar bütünleşebilmiş ve varlıklarının devamını koruyabilmişlerdir. Madde ve mana sistemlerinin bütünleşmesi anlamına gelen birlik unsurunun benimsenmediği toplumlar zamanla çözülmüş ve sonunda yıkılmışlardır. Tevhit unsuru aynı zamanda fertlerin şahsiyetlerinin oluşmasında ve ferdiyet gücü kazanmalarında önemli bir faktör olmuştur. Türkiye'de dönem dönem tevhidi öz kaybedilmiş ve Alevi- Sünni, Kürt ve Türk, Kadın ve Erkek kavramlarının da özü anlaşılamamış ve ayrılıklar görülmüştür. Bir toplum ve birey için tevhidi öz yani birlik bu derece önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle Türkiye'nin dağılarak yok olmasını hedefleyen dış güçler, bu ayrılıkların başlaması için ön ayak olmuş ve toplumu bir kaosa sürüklemiştir.
Özet (Çeviri)
Amiran Kurtkan Bilgeseven put forward the Holistic Approach argument by being influenced by the thinkers who claimed that religion had an integrating effect on society in the past and included the belief of unity, which is the touchstone of unity, almost in all of her works. Addressing the integration of the material realm and the abstract realm in particular, Kurtkan argued that there should be such an integration on the basis of all physical science or social sciences. Religion alone is a social phenomenon that affects communities and individuals. It brings individuals into existence in the society they live in. Unity has been the basis of all religions that have existed since Adam. Societies that have adopted the essence of this unity (tawhid) from the past to the present have been able to unite and preserve their existence. Societies that did not adopt the element of unity, which means the integration of matter and meaning systems, have dissolved in time and eventually have collapsed. The element of tawheed has also been an important factor in the formation of individuals' personalities and gaining individual power. In Turkey, the essence of tawhid has been ignored from time to time. Besides, the essence of the concepts of Alevi- Sünni, Kurdish- Turkish and women- men couldn't be understood and seperations have been witnessed. For a society and an individual, the essence of tawhid, in other words unity, holds such an important place. External forces targeting Turkey's dissolution and annihilation have been at the forefront for the start of these seperations and the community has been dragged into chaos.