ملا أحمد فائز البرزنجي وآراؤه الكلامية-يوم الاخر نموذجاً-
Molla Ahmed Fâiz el-Berzencî ve kelâmî görüşleri-Ahiret Günü örneği / Molla Ahmed Fâiz -Berzenci and theological views the Hereafter Day's example
- Tez No: 661063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın konusu iki konu ile ilgilidir. Birincisi, el-Berzencî, dönemi ve kelâmî yönteminin incelenmesi, ikincisi bu büyük âlimin fikirlerinden hareketle ahiret günü ile ilgili sem'iyyât meselelerinin açıklanmasıdır. Bu çalışma bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte konunun önemi, amacı ve karşılaşılan zorluklar hakkında kısa bir bilgi verilerek konuya ışık tutulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde siyasi ve ilmî dönemin incelenmesi yapılmıştır. Bu iki dönemin incelenmesi el-Berzencî'nin içinde yaşadığı sosyal, siyasal ve ilmî çevrenin bilinmesine katkısı bakımından önemlidir. Ayrıca bu dönemin onun ilmî şahsiyetinin oluşmasında etkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde el-Berzencî'nin ismi, nesebi, yetişmesi ve sosyal hayatı ele alınarak hocaları, öğrencileri, Osmanlı Devleti'ndeki yargıda çalışması ve II. Sultan Abdülhamîd'e olan saygısı gibi konular ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ilmî eserleri, füru' ve usûl anlayışı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise onun kabir azabı ve nimeti, meleklerin sorgusu, kabir azabının var olduğuna dair deliller gibi sem'iyyâta dair kelâmî görüşleri açıklanmıştır. Ayrıca şefaatin tanımı Mu'tezile ve Hariciyye mezheplerinin konu ile ilgili görüşlerinin yanı sıra el-Berzencî'nin görüşlerine yer verilmiştir. Bu bağlamda amel terazisi, sırat, haşir ve hesap gibi konularda irdelenmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra cennet ve cehennemin yerleri ve yok oluşları, Razî'nin cennet ve cehennemin varlığı ile ilgili görüşünün yanı sıra el-Berzencî'nin görüşü dahil konu hakkındaki ihtilaflara yer verilmiştir. Aynı şekilde bu bölümde İslâmî fırkalar arasında tartışmalı olan önemli bir kelâmî konu olan rü'yetullah meselesi de açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun gerçekleşmesi keyfiyyeti hakkındaki aklî ve naklî delillerin yanı sıra el-Berzencî'nin görüşüne de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is related to two problems. The first is el-Berzenci the study of his period and theology. The second is the explanation of the sem'iyyat issues related to the hereafter based on the ideas of this great scholar. This study consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction is given about the importance, purpose and difficulties of this subject and thus, the subject was tried to be clarified by giving short information in the first part. It was examined the political and scientific period. The examination of these two periods is important in terms of learning the social, political and scientific environment in which el -Berzenci lives. In addition it has been subject the effect of this period on the formation of his scientific personality. In the second part it has been subject his name, ancestors, his up bringing, social life, teachers, students and his abir c work in the Ottoman state, his respect for sultan Abdulhamid II. In the third part it has been tried to be revealed his scientific works, füru and understanding of methods. In the fourth part it was explained his grave punishment, blessing, angels interrogation, the evidence of the grave punishment and theological views in sem'iyyat. Also definition of intercession, Mu'tezile and Hariciyye sects opinions on the subject, el-Berzenci's views are also included. It was also tried to examination scale of deeds, sirat, scald, judgement day. As well as the places and destruction of heaven and hell and such disputes have been included as well Razi's views on the existence of heaven and hell as el-Berzenci's views about it. Also it was tried to explain rü'yetullah issue of the controversial theological subject among the islamic sect. It was also included el – Berzenci 's views in addition to mental and transmitted evidence. موضوع بحث هذه الأطروحة تدور حول موضوعين، الأول دراسة البرزنجي و عصره ودراسة منهجه الكلامي والثاني: من خلال طرح أفكار هذا العالم الجليل نتطرق الى بيان مسائل السمعيات المتعلق بيوم الاخرة بصورة مفيدة وقيمة. اشتمل البحث على مقدمة وأربعة مباحث وخاتمة وفهرس لأهم المصادر والمراجع سلطت الضوء في المقدمة على موجز الموضوع وأسباب اختياره ومن ثم أهمية وغرض البحث وصعوبات التي واجهتني في البحث. المبحث الأول خصص لبيان عصر السياسي و العلمي، دراسة هذين العصرين مهم جدا لمعرفة البيئة العلمية والسياسية والإجتماعية التي عاش فيها البرزنجي وماله من تأثير على تكوين شخصيته العلمية. والمبحث الثاني متعلق بحياة البرزنجي مبيانا إسمه و نسبه، نشأته و وحالته الإجتماعية، مرورا بأساتذته وتلامذته وعمله في القضاء الدولة العثمانية منتهيا بموقفه و تبجيل لسلطان عبد الحميد الثاني (رحمه الله) المبحث الثالث مخصص لبيان اثاره العلمية ومؤلفاته ومذهبه في الأصول والفروع المبحث الرابع مخصص لبيان اراءه الكلامية (السمعيات) مبينا عذاب القبر ونعيمه و سؤال الملكين وطرح الأدلة على عذاب القبر و بيان رأي العلماء حول هذه المسألة ثم الشفاعة تعريف في اللغة و الإصطلاح وبيان رأي المخالفين من المعتزلة والخوارج ورأي البرزنجي ومن ثم ميزان الأعمال والخلاف المتعلق هل أنه ميزان حقيقي أم لا وبيان الصراط والخلاف الوارد حوله ومن ثم الحشر و الحساب وما يتعلق بهما. وسلطت الضوء في هذا المبحث أيضا عن مكان الجنة والنار وفنائهما، ورأي الرازي في وجود الجنة والنار والخلاف الوارد حول هذه المسألة ومنها رأي البرزنجي وأيضا بينت في هذا المبحث مسألة كلامية وخلافية مهمة بين الفرق الإسلامية مسألة رؤية الله والخلاف الوارد حول حقيقتها وامكان وقوعها و كيفيتها وعرض الأدلة العقلية و النقلية لكلا الطرفين وبيان رأي البرزنجي.