1960-1990 arası Türk romanında Almanya gurbetçileri
Expatriates of Germany in Turkish novels between 1960-1990
- Tez No: 661143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
1960-1990 Arası Türk Romanında Almanya Gurbetçileri“ adlı bu çalışma, Almanya'ya göçün Türk romanına yansımasını ortaya koymayı ve Almanya gurbetçilerine kurgularında yer veren romanları incelemeyi amaçlamaktadır. Kitlesel bir hareket olan göç eylemi sadece mekân değişimi ile ifade edilemez. 1961'de Ankara Antlaşmasıyla başlayan bireyde ve toplumda ekonomik iyileşmeyi amaçlayan bu süreç koca bir milleti etkileyen sorunları ve değişimi de beraberinde getirmiştir. Bireyler kültürel, sosyal, ekonomik, hatta dinî birçok sorunla karşı karşıya kaldıkça bu kitlesel bir problem halini alır. Göçün etkilerinin ve beraberinde getirdiği sorunların edebiyata yansıması da kaçınılmazdır. Çalışmada Almanya'ya işçi göçünün tarihî sürecini temelinde Almanya'ya göçün Türk edebiyatına yansıması ele alınır. Bu başlıkta işçi göçüyle başlayan Almanya'ya göçün Türk yazarların edebî ürünlerine yansıma sürecinin başlangıcından ve göçmen edebiyatının eklenmesiyle ikinci ve üçüncü kuşak sanatçıların göç olgusuna değinilmesi aktarılır. Çalışmanın kapsamı 1960-1990 yılları olarak sınırlandırılmıştır. Bu tarihler arasında Almanya gurbetçilerini ele alan sanatçıların Almanya ile bağlantıları açıklanır. Yazarların çalışma kapsamındaki tüm romanları tanıtılır. Çalışma sosyolojik temellere ve tanımlamalara dayandırılarak Almanya'ya göçün bireysel, toplumsal ve kültürel etkilerini aktarılır. Bireye olan etkileri erkek, kadın, genç, çocuk, evli ve ebeveyn sınıflandırılmasına dayandırılarak aktarılır. Toplumsal etkileri; bürokrasi, çalışma yaşamı, ekonomik durumları, inanç yaşamları ve sosyalleşme açısından incelenir. Hem toplumsal hem de kültürel etkileri ise yozlaşmaları, ahlaki çöküşleri, Almanlarla olan toplumsal ve kültürel farklılıkları, ”öteki" olma problemleri, kimlik karmaşaları, suça bulaşmaları, cahillikleri, dil problemleri ve Türkiye'de kalan aile bireylerinin çektiği sıkıntılar açısından temel sorun ve değişimler tespit edilerek paylaşılır. Aynı zamanda gurbetçilerin göçe karar veriş nedenleri ve Türkiye'ye dönüşleri de incelenir.
Özet (Çeviri)
This study named“Expatriates of Germany in Turkish Novels between 1960-1990”aims to analyze the novels which include expatriates in their fiction and execute the effects of migration to Germany in Turkish novels. The act of migration, which is a mass movement, cannot be expressed only with the change of location. This process, which aimed at economic recovery in the individual and society, which started with the Ankara Agreement in 1961, brought about the problems and change that affected a whole nation. This becomes a mass problem as individuals face many cultural, social, economic and even religious problems. It is inevitable that the effects of migration and the problems. It is inevitable that the effects of migration and the problems it brings with it will reflect on the literature. In the study, the reflection of migration to Germany on Turkish literature is handled on the basis of the historical process of labor migration to Germany. In this title, the beginning of the process of reflection of the migration to Germany, which started with the migration of workers, to the literary works of Turkish writers and the addition of immigrant literature, the second and third generation artists' migration phenomenon is explained. Between these dates, the connections of the artists who deal with Germany expatriates with Germany are explained. All novels of the authors within the scope of the study are introduced. The study is based on sociological foundations and definitions and conveys the individual, social and cultural effects of immigration to Germany. The effects on the individual are transferred based on the classification of men, women, youth, children, married and parents. Social effects; bureaucracy, working life, economic conditions, belief lives and socialization. If both the collective and cultural effects of corruption, moral decadence, the social and cultural differences with the Germans,“the other”no problem, identity confusion, their involvement in the crime, illiteracy, language problems and identify the key issues and changes in terms she had suffered for the remaining family members in Turkey and shared. At the same time the causes of migration and the return of expatriates Deciding to Turkey are also analyzed.