Tavşan gözlerinde sütür ile indüklenmiş korneal neovaskülarizasyonda intrastromal ve subkonjonktival anti-VEGF tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of intrastromal and subconctival anti-vegf treatments in suture induced corneal neovascularization in rabbit eyes
  1. Tez No: 661625
  2. Yazar: RUKİYE KILIÇ ÜÇGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı, kornea neovaskülarizasyonu (KoNV) tedavisinde kullanılan anti-vasküler endotelyal büyüme faktörlerinin (anti-VEGF) intrastromal enjeksiyonu ile subkonjonktival enjeksiyonunun tavşanlarda oluşturulan KoNV modeli üzerindeki etkinliklerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla 24 tavşanın korneasında 8/0 ipek sütür ile indüklenmiş KoNV modeli oluşturulduktan sonra, her grupta 6 tavşan bulunacak şekilde, tavşanlar 4 gruba ayrılmıştır. Birinci grubun tek gözüne subkonjonktival bevacizumab, ikinci grubun tek gözüne subkonjonktival aflibercept, üçüncü grubun tek gözüne intrastromal bevacizumab, dördüncü grubun tek gözüne intrastromal aflibercept enjeksiyonu yapılmıştır. Tavşanların anti-VEGF enjeksiyonu yapılmayan diğer gözleri kontrol grubu olarak görev yapmıştır. Enjeksiyonlardan 1 hafta sonra İmageJ programı ile KoNV alanı analizi, çıkarılan kornea örneklerinde ELİSA testi ile VEGF-A, VEGF-B ve plasental büyüme faktörü (PIGF) düzeyleri belirlenmiş ve örnekler Hematoksilen-eozin ile boyanarak histopatolojik değerlendirme yapılmıştır. KoNV alanında gerileme oranları en yüksekten en düşüğe doğru, intrastromal aflibercept grubunda %88.1, intrastromal becavizumab grubunda %82.5, subkonjonktival bevacizumab grubunda %69.9, subkonjonktival aflibercept grubunda %64.5 ve kontrol grubunda %30.3 olarak saptanmıştır. VEGF-A düzeyleri, intrastromal enjeksiyon yapılan gözlerde subkonjonktival enjeksiyon yapılan gözlere göre daha düşük izlenmiştir. VEGF-B ve PIGF düzeyleri aflibercept enjeksiyonu yapılan gözlerde bevacizumab enjeksiyonu yapılan gözlere göre daha düşük izlenmiştir. Histopatolojik değerlendirmede kontrol grubunda anterior stromada yoğun nötrofil infiltrasyonu ve neovasküler damar yapıları dikkat çekerken, özellikle intrastromal anti-VEGF enjeksiyonu yapılan gruplarda kornea tabakaları normal görünümünde izlenmiştir. Sonuç olarak, intrastromal tedavinin, uygulanan anti-VEGF tipinden bağımsız olarak, subkonjonktival tedaviye göre daha etkili bir şekilde KoNV'yi gerilettiği gözlenmiştir. Uygulanan aflibercept ve bevacizumab KoNV üzerinde benzer etkiye sahip oldukları izlenmiştir. Her iki enjeksiyon tekniği de klinik olarak kornea üzerinde her hangi bir yan etki oluşturmadığından güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the efficacies of subconjunctival and intrastromal administration of anti-vascular endothelial growth factors (anti-VEGF) on corneal neovascularization (CoNV) in a rabbit model. Accordingly, we placed an 8/0 suture on the superior part of the all rabbit corneas to induce experimental CoNV model and separated rabbits into four groups (each treatment group consisted of 6 rabbits). Only one eye of the rabbits in each groups received anti-VEGF treatments, which were as follows: subconjunctival bevacizumab, subconjunctival aflibercept, intrastromal bevacizumab and intrastromal aflibercept, respectively. The untreated fellow eyes of rabbits served as the control group. One week after the anti-VEGF injection, we analysed the CoNV areas using ImageJ program, and studied VEGF-A, VEGF-B and PIGF (placental growth factor) levels in extracted corneal samples by using ELİSA test. Histopathological examination was also performed in extracted corneal samples. Regression rates from highest to lowest in the CoNV areas were as follows: 88.1% in the intrastromal aflibercept group, 82.5% in the intrastromal bevacizumab group, 69.9% in the subconjunctival bevacizumab group, 64.5% in the subconjunctival aflibercept group, and 30.3% in the control group. VEGF-A levels were lower in eyes treated with intrastromal injection compared to those treated with subconjontival injection. VEGF-B and PIGF levels were lower in eyes treated with aflibercept compared to those treated with bevacizumab. Histopathologic examination revealed excessive neutrophilic infiltration and neovascular structures in the anterior stroma in the control group, whereas corneal layers were observed to be normal in the groups treated with intrastromal anti-VEGF injections. In conclusion, intrastromal therapy regressed CoNV more effectively than subconjunctival therapy regardless of the type of anti-VEGF treatment. Aflibercept and bevacizumab had similar effects on CoNV. Both injection techniques do not cause any clinically observed side effects on the cornea and, therefore, could be applied safely.