Bölgesel ekonomik kalkınmada sivil toplum kuruluşlarının önemi: Hakkari ili örneği
The role of non-governmental organizations in regional economic development: The case of Hakkari province
- Tez No: 661899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yüzyılda kalkınma kavramı bütün dünyanın neredeyse ortak sorunu haline gelmiştir. Günümüzde sıkça dile getirilen kalkınma kavramı 21. yüzyılda ortaya çıkan bir kavram olmayıp bireylerin varoluşundan bu yana toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Devletler kalkınma problemini çözmek için çeşitli politikalar üretmişlerdir. Özellikle İkinci Dünya Savaşının yıkıcı etkisinden sonra devletlerin kalkınmasında sivil toplum kuruluşlarının önemi göz ardı edilmeyecek kadar yüksektir. Son dönemlerde teknoloji ile birlikte globalleşen dünyada insanların daha fazla etkileşime geçtiği sivil toplum kuruluşlarının önemi günden güne artmaktadır. Bu tez çalışmasında, bölgesel kalkınmada sivil toplum kuruluşları (STK)'nın rolü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada uygulanan anket sonucunda; Hakkari ilinin kalkınması için Hakkari ilinde bulunan sivil toplum kuruluşlarının tanıtım reklam politikalarının doğru ve etkin kullanılmadığı, bundan dolayı şehrin imaj sorununun olduğu, bazılarının halkın çıkarlarını öncelemeyen ve Hakkari ilinin temel sorunlarını göz ardı eden bir anlayışa evrildikleri dile getirilmiştir. Hakkari ilinde kalkınmanın gerçekleşebilmesi için Hakkari'de bulunan bütün sivil toplum hareketlerinin beraber hareket etmesi ve sivil toplum kuruluşlarının etkinlik sahasının genişletilmesi, halkın refah seviyesini yükseltecek sosyoekonomik projeler meydana getirmesi, devletin güçlü kurumlarından daha fazla destek bekledikleri sonuçları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the concept of development has become almost the common problem of the whole world. The concept of development, which is frequently mentioned today, is not a concept that emerged in the 21st century, but has been a social problem since the existence of individuals. States have produced various policies to solve the development problem. Especially after the devastating effect of the Second World War, the importance of non-governmental organizations in the development of states is too high to ignore. The importance of non-governmental organizations, where people interact more and more in the globalizing world with technology, is increasing day by day. In this thesis, the role of non-governmental organizations (NGOs) in regional development has been tried to be revealed. As a result of the questionnaire applied in the study; It was stated that some of the non-governmental organizations in Hakkari province for the development of Hakkari itself have evolved into an understanding that does not prioritize the interests of the people and ignores the basic problems of the Hakkari province. In order to realize the development in Hakkari province, all the civil society movements in Hakkari act together and the activities of non-governmental organizations are expanded, and the results they expect from the strong institutions of the state come out in terms of creating socioeconomic projects that will increase the welfare level of the people.