Türk ve Rus hukukunda çocuğun vatandaşlık kazanması
Acquisition of citizenship by the child in Turkish and Russian law
  1. Tez No: 661938
  2. Yazar: ALIIA RAKHIMULLINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) ve Rusya Federasyonu (RF) vatandaşlık kanunlarını karşılaştırarak, çocuğun vatandaşlık kazanma hâllerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Türk ve Rus hukukunda vatandaşlığın kazanılmasının ele alınması neticesinde ortaya çıkan benzerlikler ve farklılıklar değerlendirilmektedir. Türk ve Rus mevzuatında kabul edilen çocuğun vatandaşlık kazanmasına dair hükümlerin, uluslararası düzenlemelere uyup uymadığı tespit edilmektedir. Tez çalışması dört ana başlıktan oluşmaktadır. İlk olarak vatandaşlık hukukuna ilişkin genel esaslara yer verilmektedir. Ardınndan Türk ve Rus vatandaşlık hukukunun anayasal düzenlemeleri ele alınmaktadır. Son olarak, arka arkaya her iki ülke hukukunda öngörülen çocuğun vatandaşlık kazanma hâlleri incelenmektedir. Çalışma, nitel araştırma olması nedeniyle veri toplama tekniği olarak belgesel kaynak taraması kullanılmaktadır. Verilerinin çözümlenmesinde ise içerik analizinden yararlanılmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda Türk ve Rus hukukunda çocuğun vatandaşlık kazanma hâllerinin büyük ölçüde aynı olduğu görülmektedir. İki ülke hukuk sistemi de, doğum anından vatansızlık hâllerini engellemek amacıyla çocuğa toprak esasından dolayı kendi vatandaşlığını kazanabilme imkânı tanımaktadır. Evlat edinme yolu ile vatandaşlığa alınma incelenirken Türk ve Rus hukuku arasında birçok farklılığa rastlanmaktadır. Tez sonuçlarının Türk ve Rus vatandaşlığının kazanılması üzerinde çalışmak isteyenler için bir kaynak teşkil edeceği ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the conditions for acquiring citizenship by the child by comparing the Citizenship Laws within the legal systems of the Republic of Turkey (T.R.) and Russian Federation (R.F). The similarities and differences revealed following the examinations toward these laws in both countries are assessed. Furthermore, whether the provisions on acquiring citizenship by the child in Turkish and Russian legislations suited the international regulations are determined. The study consists of four main titles. General principles of citizenship law are presented on a preferential basis. Subsequently, the constitutional regulations of Turkish and Russian citizenship law are discussed. Finally, the conditions for the acquisition of citizenship by the child stipulated by law of both countries is examined successively. As this study is qualitative, documentary literature review is performed as a data collection method. In addition, content analyses are performed to assess and analyze the data. As a result of the study, the conditions for acquisition of citizenship by the child in Turkish and Russian law are seen to be mostly the same. The legal systems of both countries allow the child to acquire her/his own citizenship due to the principle of territory in order to prevent statelessness from the moment of birth. When examining the acquisition of citizenship through adoption, many differences are encountered between Turkish and Russian law. The results of the study are considered to act as a resource for those who would like to work on the acquisition of Turkish and Russian citizenship and contribute to the literature.