Analysis of data flow in IoT devices and evaluating security of MUD implementation on smart home network
IoT cihazlarda veri akışının analizi ve akıllı ev ağındaki MUD uygulamalarının güvenliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 662097
  2. Yazar: MILAD KAZEMI DARAZAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IoT kullanımı geçtiğimiz on yılda kayda değer büyüme gösterdi. IoT pazarındaki başlıca hedef yaşam alanıdır. Ancak akıllı ev ağ altyapısı, siber güvenlik açısından, IoT ile uyumlu çalışacak şekilde geliştirilememiştir. IoT cihazları, birçok açıdan siber güvenlik tehditlerine maruz kalmaktadır. Örnek olarak, ele geçirilmiş IoT cihazları, DNS gibi servisleri hedef alan DDoS ataklarına katkıda bulunabilirler. Bu tez çalışmasında, özellikle Manufacturer User Description (MUD) olarak adlandırılan standardize edilmiş whitelisting metodunun uygulanmasına odaklanarak kullanılabilir çözümleri gözden geçirdik. IoT ağlarında MUD kullanımını değerlendirebilmek için iki cihazın ağ trafiklerini, tanınabilir ve karakteristik trafik desenlerini çıkarmak amacıyla, analiz ettik. Tespit edilen trafik desenlerine dayalı olarak özel MUD dosyaları oluşturduk ve MUD dosyalarını çalışmanın doğrulanması amacıyla değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
IoT usage has shown significant growth in the past decades. A major target for the IoT market is the living spaces which have become smarter by the integration of IoT devices. However, the network infrastructure have not been developed from the perspective of Cyber security. IoT devices are subject to Cyber security threats in multiple fronts. For example, infected IoT devices may contribute to DDoS attacks that target global Internet services, such as the DNS. For mitigation of the attacks, various solutions have been proposed. In this thesis, we review available solutions with a particular focus on the application of a standardized whitelisting method, namely Manufacturer User Description (MUD). For an evaluation of MUD usage in IoT networks, we analyzed traffic of two devices with the aim of detecting recognizable and distinctive traffic patterns. We established specific MUD files based on the detected traffic patterns and evaluated the MUD files for the validation of their proof of work.