Viyana Kongresi'nde Metternich'in rolü
The role of Metternich at the Congress of Vienna
- Tez No: 662246
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
19. yüzyılın büyük güçleri olan Avusturya, Rusya, Prusya, İngiltere ve Fransa, Napolyon'un altüst ettiği Avrupa coğrafyasını yeniden eski haline getirmek ve kıtada siyasal bütünlük oluşturmak için 1815 Viyana Kongresi'nde toplandılar. Modernleşen Avrupa'nın bugünkü anlamıyla ilk kongrelerinden olan Viyana Kongresi, sonraki dönemlerde de devamı gelecek olan yeni bir“Kongre Sistemi”ni ortaya çıkardı. Viyana Kongresi'nden sonra Avrupa Devletleri'nin müttefik olarak gerçekleştirdiği siyasi gelişmeler ise“Metternich Sistemi”denilen yeni bir dönemi başlattı. Napolyon Savaşları sonucunda büyük kayıplar veren Avrupa Devletleri, Viyana Kongresi'nde Avrupa'nın düzenini Napolyon işgalinden önceki haline döndürerek eski monarşi sistemini geri getirdiler. Kongre Başkanı olarak görevlendirilen Metternich, kıtada Fransız Devrimi'nden sonra yayılan aydınlıkçı fikir akımları nedeniyle olası bir ulus-devlet yapılanmasını engellemek istiyordu. Bu maksatla, küçük krallıklardan oluşan bir Alman Konfederasyonu'nun kurulmasını ve federasyonun yönetiminin Avusturya'ya verilmesini diğer devletlere de kabul ettirdi. Alman Devletleri'ni dağınık halde bırakarak en büyük rakibi Prusya'nın Almanlar üzerindeki hegemonyasına engel olmuştu. Benzer şekilde İtalya topraklarındaki krallıkların da birleşmesini engelleyerek Avusturya'nın siyasi güvenliğini sağlamıştı. Metternich, yapılan toplantılar, alınan kararlar ve bu kararların uygulanması konusunda kongrenin en etkili devlet adamı olmuştu. Ancak toplumsal düzenin gereksinimleri gözetilmeksizin şekillendirilen yeni Avrupa düzeni özgürlükçü halkların ayaklanmalarıyla büyük bir darbe aldı. 1830-48 yıllarındaki bu ayaklanmalar ulusların bağımsızlık ilan etmesiyle birlikte devrim niteliği kazandı. Devrimlerle değişen sanayi devletleri, sonu sömürgeciliğe varacak olan ekonomik büyümeler yaşarken Avusturya, köylü toplumlardan oluşması nedeniyle bu gelişmelerin gerisinde kaldı. Bu çalışmada Metternich'in Viyana Kongresi'ne etkileri ve Avrupa'daki politik gücü incelenecektir. Metternich'in dayattığı muhafazakâr sistemin bağımsızlık, ulusçuluk ve sosyalizm hareketleriyle yıkılması sonucunda gelişen küresel hareketlilik ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Great Powers of the 19th century, Austria, Russia, Prussia, England and France, convened at the Congress of Vienna in 1815 to restore the European geography destroyed by Napoleon and to create a political unity in the continent. As one of the first congresses in the modern Europe in today's sense, the Congress of Vienna created a new“Congress System”that will continue in the following periods. After the Congress of Vienna and with the political developments in the allied countries of Europe, a new era started called the“Metternich System”. European States suffered heavy losses in the Napoleonic Wars and reestablished the old monarchy system at the Congress of Vienna by setting the political order back to its status before the Napoleonic occupation. The President of the Congress, Klemens von Metternich, wanted to prevent a possible nation-state formation due to the enlightenment movements emerged in the continent after the French Revolution. For this purpose, he forced other states to accept the establishment of a German Confederation consisting of sovereign states and to let rule this federation by Austria. He prevented the hegemony of his biggest rival Prussia over the Germans by leaving the German States disorderly. He similarly ensured the political security of Austria by preventing the unification of the kingdoms in the Italian territories. Metternich was the most effective statesman at the Congress regarding the meetings, the decisions taken and the implementation of these decisions. However, the new European order was shaped without considering the needs of the social order and therefore hit hard by the uprisings of libertarian peoples. These revolts between 1830-48 turned into revolutions after the declarations of independence by these nations. While the industrialized countries that have been changed with the revolutions experienced economic growth leading to colonialism, Austria lagged behind due to peasantry in the country. The present study aimed to investigate the effects of Metternich on the Congress of Vienna and his political power in Europe. Furthermore, the global dynamism developed with the independent, nationalist and socialist movements and emerged after the collapse of the conservative system enforced by Metternich will be revealed.