Kelâmî açıdan nörobilim verileri bağlamında irade özgürlüğü
Freedom of will in the context of word neurosilitary data
  1. Tez No: 662423
  2. Yazar: MEHMET ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Kelâm ilminin görevlerinden biri, her çağda, inanca yönelik itiraz ve saldırılara karşı gerekli açıklama ve savunmaları yapmaktır. İçinden geçmekte olduğumuz yüzyıl, nörobilim perspektifinde yeni insan tanımlarının yapıldığı bir trans human evresine karşılık gelmektedir. Özellikle son yüzyılda bilinç ve özgür irade hakkında yapılan araştırmalar, insanın diğer canlılar karşısındaki ontolojik üstünlüğünü yok saymakta ve onu alelade bir organizmaya indirgemektedir. İnsanın bu yeni tanımında duygu, düşünce, bilinçlilik ve özgür irade gibi tüm nitelikler, nöronların nedensel faaliyetleriyle açıklanmakta; özgürlük, bir illüzyon olarak görülmektedir. Nörobiyoloji ve nöropsikolojik verilerin tartışmalı yorumları; kendine, doğaya ve yaratıcıya karşı sorumlu tek varlık olan insanı tahrif ve anlamı tahrip etmektedir. Aklın sadece evrimsel var kalıma hizmet eden kullanışlı bir araç, özgürlüğün ise yanılsamadan ibaret kabul edildiği yeni insan tasavvurunda din, buharlaşmaktadır. Bu anlamda birbirinin mütemmim cüzü olan insanı ve inancı savunmak elzemdir.
Özet (Çeviri)
One of the tasks of the science of kalam is to make the necessary explanations and defenses against the objections and attacks about belief in every age. The century we are going through corresponds to a transhuman stage in which new human definitions are made in the neuroscience perspective. Especially in the last century, researches about consciousness and free will ignore the ontological superiority of man over other living things and reduce it to an ordinary organism. In this new definition of human, all qualities such as emotion, thought, consciousness and free will are explained by the causal activities of neurons; freedom is evaluated as an illusion. Some neurobiology and neuropsychological data are controvarsial. But in this approach, the human being, the only being responsible to himself, nature and the creator is distorted. Religion is for human. But in the view of religion, man is wise and free in his choices. Religion disappears in the new human imagination, in which the mind is considered a useful tool that only serves evolutionary existence, and freedom consists of illusion. In this sense, it is essential to defend the two important parts of humanity and belief.