Spor kulüplerinin futbol alt yapı performans yönetimi yaklaşımlarının inovatif (yenilikçi) açıdan incelenmesi
An innovative analysis of sports clubs' performance management approaches for their soccer youth academies
- Tez No: 662667
- Danışmanlar: DOÇ. KÜRŞAD SERTBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Spor kulüplerinin futbol alt yapı performans yönetimi yaklaşımlarının inovatif (yenilikçi) açıdan incelenmesini oluşturmaktadır. Yöntem: Araştırmanın evreni İstanbul'daki Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İstanbul Süper Lig, Birinci Lig, İkinci Lig ve Üçüncü Lig'de mücadele eden profesyonel futbol kulüpleri Altyapı takımlarının çalışanları, U15-U19 takım sporcuları ve sporcu ebeveynlerinden oluşmaktadır. Örneklemi ise TFF Süper Lig de Fenerbahçe A.Ş., Galatasaray A.Ş., Beşiktaş A.Ş., Medipol Başakşehir FK, Kasımpaşa A.Ş., 1. Lig de İstanbulspor A.Ş., Cesar Grup Ümraniyespor, 2. Lig de Sancaktepe Futbol Kulübü A.Ş., Tuzla Spor A.Ş., Pendik Spor, 3. Lig de Bayrampaşa Spor A.Ş., Halide Edip Adıvarspor kulüpleridir. Araştırmaya n=12 futbol kulübünden, n=618 sporcu, n=375 ebeveyn ve n=157 çalışan olmak üzere toplam n=1150 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. Araştırmada Kanario (2017) tarafından geliştirilen ve Demir, Sertbaş ve Sivrikaya (2020) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan 3 alt boyutu ile 30 maddeden oluşan“Sporda İnovasyon”ve Beeri, Uster ve Gadot (2018) tarafından geliştirilen ve Demir, Sertbaş ve Sivrikaya (2020) tarafından da Türkçe uyarlaması yapılan 3 alt boyutu ile 24 maddeden oluşan“Performans Yönetimi”ölçekleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Ölçekler 5'li likert tipi puanlamaya sahiptir. Bulgular: Katılımcılara ait demografik bilgilerin dağılımı frekans analizi ile incelenmiştir. Sporda İnovasyon Ölçeği ve Performans Yönetimi Ölçeği ile alt boyutları yönergelere göre hesaplanmış ve normal dağılıma uygunluğu incelenmiştir. Kolmogrov Smirnov ve Shapiro Wilks testi sonuçlarına göre verilerin normal dağılıma uygun olduğu görüldüğü için karşılaştırmalarda parametrik testler kullanılmıştır. Ölçek ve alt boyutlarının yaş, eğitim durumu, kategori, alt yapıda oynama süresi, gelir, daha önce“inovasyon, yenilik, yenilikçi”kavramlarını duyma durumu, kulübün sporda inovasyon ile ilgili projeler ya da eğitimler verme durumu, kulübün inovasyona bakışını değerlendirmeye göre, sporda inovatif (yenilikçi) bakış performansına etkisine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Tek yönlü varyans analizi sonucunda anlamlı farklılık çıkması durumunda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı TUKEY testi ile incelenmiştir. Ölçekler arası ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmış ve korelasyon katsayısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to examine sports clubs' performance management for their youth academies from an innovative perspective. Method: The universe was determined as the employees of youth academies of the soccer clubs playing in the Turkish Football Federation's (TFF) Super League, First League, Second League, and Third League and players of U15 and U19 teams and their parents. The sample covered soccer clubs qualified in the Super League (Fenerbahce Sports Club, Galatasaray Sports Club, Beşiktaş Gymnastic Club, Medipol Başakşehir Football Club, and Kasımpaşa Sports Club), the First League (İstanbulspor Football Club and Cesar Grup Ümraniyespor Sports Club), the Second League (Sancaktepe Football Club and Tuzla Sports Club), and the Third League (Bayrampaşa Sports Club and Halide Edip Adıvar Sports Club). A total 1150 participants (618 players, 375 parents, and 157 employees) from 12 soccer clubs were surveyed in the study. The data were collected using the“Innovation in Sports Scale,”which was developed by Kanario (2017) and adapted to Turkish by Demir, Sertbaş, and Sivrikaya (2020) with its 3 sub-scales and 30 items, and the“Performance Management Scale,”which was developed by Beeri, Uster, and Gadot (2018) and adapated to Turkish by Demir, Sertbaş, and Sivrikaya (2020) with its 3 sub-scales and 24 items. Both scales allow 5-point Likert-type scoring. Results: The frequency analysis was used to show the distribution of the participants' demographic characteristics. The scores on the Innovation in Sports Scale, the Performance Management Scale, and their subscales were calculated by the relevant instructions. Parametric tests were used for comparisons since the data were found to be normally distributed by the results of Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilks tests. T-test and one-way ANOVA were used to reveal whether the scores on the scales differed significantly by age, educational attainment, player category, seniority in the academy, income, the having heard the concepts of“innovation, innovative”before, sports innovation-related projects or training in the clubs, the club's approach to innovation, and the effect of innovative sports approach on the performance. In the case of a significant difference as a result of the one-way analysis of variance, the source of difference was sought with the Tukey test. Finally, a correlation analysis was performed to determine the relationships between the scales.