Nefron koruyucu cerrahi planlanan renal kitleli hastalarda güncel nefrometrik skorlama sistemlerinin laparoskopik parsiyel nefrektomi sonuçlarını öngörmedeki rolü
The role of current nephrometric scoring systems in predicting laparoscopic partial nephrectomy outcomes in patients with renal mass planned for nephron sparing surgery
- Tez No: 662779
- Danışmanlar: UZMAN EFE ÖNEN, UZMAN SİNAN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Küçük renal kitlelere eğer teknik olarak uygunsa, uluslararası kılavuzlar parsiyel nefrektomi(PN) önerir. Radikal nefrektomi(RN), morbiditesinin yüksek olması nedeniyle kapsülü aşmış bütün tümörlerde ve kapsülü aşmamış ancak PN'ye teknik olarak uygun olmayan hastalar için önerilir. Açık PN standart teknik olsa da son yıllarda minimal invaziv yaklaşımlar popülerlik kazanmaktadır. PN sonuçlarını öngörmek için çeşitli nefrometri skorları geliştirilmiştir. Bu skorları valide eden yayınlarda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Biz bu çalışma ile Radius, Exophytic/endophytic properties, Nearness of tumor to collecting system or sinus, Anterior/posterior and Location relative to polar lines (RENAL), Preoperative Aspects and Dimensions Used for an Anatomical (PADUA), Diameter- Axial- Polar(DAP) ve Arterial Based Complexity (ABC) skorlama sistemlerinin laparoskopik parsiyel nefrektomi (LPN) planında ne derece yer alabileceğini görmeyi amaçladık. Bu dört nefrometri skorlama sistemini geniş kapsamlı olarak karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2016-Mart 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde renal kitle nedeniyle LPN yapılmış olan 18-80 yaş arası 62 hasta dahil edildi. Açık ya da RN'ye dönüş yapılan hastalar çalışma dışı tutuldu. Retrospektif olarak tüm hastaların preoperatif/postoperatif hemoglobin ve glomerüler filtrasyon hızı(GFH) değerleri ile postoperatif komplikasyon oranları, kan transfüzyon sayıları, sıcak iskemi süreleri(SİS), postoperatif hastanede yatış süreleri(PHYS), operasyon süreleri(OS), patoloji sonuçları ve son olarak Marjin, İskemi, Komplikasyon(MIC) başarı oranları kaydedildi. Preoperatif BT ve MR görüntülerinden her hastanın ayrı ayrı nefrometri toplam skorları hesaplandı ve risk gruplarına göre ayrıldı. Nefrometri skorları ile bu cerrahi sonuçlar arasındaki korelasyona bakıldı. Bulgular: Ortalama RENAL skor 6,21 ± 1,87, ortalama PADUA skor 8,15 ± 1,75, ortalama DAP skoru 5,31 ± 1,69 olarak ölçüldü. ABC skorunun sayısal değeri olmadığından ortalama değeri ölçülemedi. DAP skorlama sistemi hem toplam DAP skoru (3-9) olarak değerlendirildiğinde, hem de DAP skorlama sistemine göre risk gruplarına (düşük, yüksek) ayrıldığında MIC başarısı ile korelasyon gösteren tek nefrometri skoru oldu (sırasıyla p:0,014; p:0,008). Toplam skor olarak değerlendirildiğinde RENAL, PADUA, DAP, ABC skorlarının hepsi SİS ve %GFH değişimi(%GFHD) ile anlamlı korelasyon gösterdi. (p değerleri sıcak iskemi için tüm gruplarda
Özet (Çeviri)
Aim: International guidelines recommend partial nephrectomy, if technically feasible, to small renal masses. Radical nephrectomy is recommended for all tumors that have crossed the capsule due to its high morbidity and for patients who have not exceeded the capsule but are technically unfit for partial nephrectomy. Although open partial nephrectomy is the standard technique, minimally invasive approaches have gained popularity in recent years. Various nephrometry scores have been developed to predict partial nephrectomy results. There are conflicting results in publications validating these scores. With this study, we aimed to see how RENAL, PADUA, DAP and ABC scoring systems can be included in the laparoscopic partial nephrectomy plan. We have broadly compared these four nephrometry scoring systems. Materials and Methods: 62 patients between the ages of 18-80 years, who underwent laparoscopic partial nephrectomy due to a renal mass at the Urology Clinic of Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital between January 2016 and March 2020, were included in our study. Patients who underwent open or radical nephrectomy were excluded from the study. Retrospectively, preoperative/postoperative hemoglobin and GFR values and postoperative complication rates, blood transfusion counts, warm ischemia times, hospital stay, operation times, pathology results and finally MIC success rates were recorded. Nephrometry total scores of each patient were calculated from preoperative CT and MR images and were divided into risk groups. The correlation between nephrometry scores and these surgical results was examined. Results: The mean RENAL score was 6.21 ± 1.87, the mean PADUA score was 8.15 ± 1.75 and the mean DAP score was 5.31 ± 1.69. Average value could not be measured for ABC score because it has no numerical value. The DAP score was the only nephrometry score that correlated with MIC achievement both when continuously coded (3-9) and divided into risk groups (p: 0.014; p: 0.008, respectively). Continuously coded RENAL, PADUA, DAP, ABC scores all showed significant correlation with warm ischemia time and % GFR change (p values were for all scores