Sosyal sermaye ile kalkınma ilişkisi: Ulusal ve bölgesel düzeyde mukayeseli analiz
The relationship between social capital and development: Comparative analysis at national and regional level
  1. Tez No: 662904
  2. Yazar: DERYA NUR TÜRKSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu araştırmada sosyal sermaye ile kalkınma arasındaki ilişkinin kalkınmayı destekleyici yönde olup olmadığı ulusal ve bölgesel düzeyde araştırılmıştır. Buna ilaveten sosyal sermaye değişkenlerinin ulusal ve bölgesel düzeyde birbirine benzer eğilimler sergileyip sergilemediğinin ortaya koyulması için karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı sosyal sermayenin kalkınma ile olan ilişkisinin ulusal ve bölgesel düzeyde belirlenmesinin yanı sıra ulusal ve bölgesel düzeyde sosyal sermaye açısından ilişkisel benzerliklerinin ve farklılıklarının ortaya koyulmasıdır. Bu ilişkiyi ortaya koymak amacıyla uluslararası çapta araştırma yapan Dünya Değerler Araştırması veri tabanından Türkiye örneklemine ait veri setleri elde edilerek Stata 16 programı ile analize uygun hale getirilmiş, 1991-2014 döneminde var olan mevcut ilişki multinominal lojistik regresyon modeli ile ulusal ve bölgesel seviyede analiz edilmiştir. Dünya Değerler Araştırması Türkiye veri setleri Türkiye İstatistik Kurumu desteği ile Bahçeşehir Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen anket araştırması ile elde edilmiştir. Anketlerin önemli bir kısmının uygulama bölgesi belli değildir. Ayrıca uygulama bölgesi raporlanmış olan anketler için ise resmi bölgesel sınıflandırmaya dikkat edilmediği belirlenmiştir. Bu nedenle bu çalışmada alt bölge tanımlamaları anketlerin uygulandığı il ve bölgeler dikkate alınarak yapılmıştır. Bu bağlamda Dünya Değerler anketlerinin uygulanma mekânları dikkate alınarak 12 alt bölge belirlenmiştir. Bu sınıflandırmaya uygun olarak bölgesel ve ulusal seviyede yapılan analizin bulgularına göre genel güven şeklinde ele alınan sosyal sermaye seviyesi çok düşük ve kalkınma ile negatif ilişkilidir. Kurumsal güven şeklinde ele alınan soyal sermaye alt bölgeler arasında ve ulusal-bölgesel karşılaştırmalarda hem benzerlikler hem de farklılıklar göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre sosyal sermaye Türkiye ve alt bölgeleri için ekonomik kalkınmaya pozitif katkı sağlayabilecek bir politika aracı olarak kullanıma uygun bir özellik sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out whether the relationship between the social capital and the development supports economic progress in a supportive direction on a regional and national level. In addition to that, comparative analyzes have been conducted to reveal whether social capital variables display similar trends at national and regional levels. The main purpose of the study is to determine the relation of social capital with development at national and regional level as well as to reveal the relational similarities and differences in terms of social capital at national and regional level. To this aim, datasets related to Turkey case obtained from the World Values Research Database were studied and, through Stata 16 program, the current relationship in 1991-2014 period was analyzed with the help of multinominal logistics regression modal. The data was obtained through a field work on a national level and was analyzed in Bahçeşehir University with support of Turkish Statistical Institute. As the data isn't classified on a regional level, the classification here is based on the cities and districts where the survey was conducted. In this respect, 12 subregions were set in accordance with the fields of the Surveys of World Value. The findings reveal that the current social capital level defined in terms of general trust is very low. Social Capital defined as institutional trust have some similarities and differences among sub-nations and on regional-national comparison. It is clear to see with the findings obtained that the social capital has the potential to be used in a way to positively contribute to the economic progress within Turkey and its sub-nations.