Sonik hedgehog ekspresyonun tat duyarlılığı ve besin alımına etkisi
The effect of sonic hedgehog expression on taste sensitivity and food intake
  1. Tez No: 662947
  2. Yazar: ELİF ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, Sonik Hedgehog ekspresyonunun tat duyarlılığı ve besin alımı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla sigara içmeyen, herhangi bir kronik ya da metabolik hastalığı olmayan 19-44 yaş arası 46 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonik Hedgehog ekspresyonunun inceleneceği tükürük türünü belirlemek için ön çalışma yapılmış ve uyarılmamış tükürüğe karar verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde yeme davranışlarını değerlendirmek ve davranış bozukluğu olan bireyleri çalışmadan çıkarmak için Yeme Tutum Testi-26 uygulanmıştır ve bireylerden beş günlük besin tüketim kaydı tutmaları istenmiştir. İkinci bölümde bireylere besin beğenme ve besin tercihlerini içeren anket uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış, tükürükleri toplanmıştır. Üçüncü bölümde tat eşik değerleri, 6-n-propiltiourasil duyarlılıkları ve fungiform papilla yoğunlukları belirlenmiştir. Sonik Hedgehog ekspresyonu gerçek zamanlı-kantitatif polimeraz zincir reaksiyonuyla, tat eşik değerleri 3'lü zorunlu artan seçim yöntemiyle, 6-n-propiltiourasil duyarlılığı ise üç-solüsyon testiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of sonic hedgehog expression on taste sensitivity and food intake, with 46 subjects aged 19-44 who did not smoke or suffer from any chronic or metabolic diseases. Preliminary research was examined to detect the type of saliva for investigating Sonic Hedgehog expression level, and according to the results, the unstimulated saliva selected. In the first part of the study, the Eating Attitude Test-26 was administered to the subjects to evaluate their eating behaviors and eliminate those with eating behavior disorders. The subjects were also requested to record their food consumption for five consecutive days. The second part involved administering a questionnaire on food like and food preferences, anthropomorphic measurements and saliva collection. In the third part, taste threshold level, 6-n-propylthiouracil sensitivity level and fungiform papillae density examined. Sonic Hedgehog expression level analyzed with a quantitative real-time polymerase chain reaction. Taste thresholds determined with 3-Alternative Forced Choice method. The 6-n-propylthiouracil sensitivity determined with the three-solution test.