Türk edebiyatı eleştirisinde Tevfik Fikret algısı
Tevfik intellectuals in Turkish literature criticism
- Tez No: 663093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM NEMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Alımlama estetiği veya teorisi okura dönük eleştirilerden biridir. Bu teori, okuru merkeze alarak okur beğenisine göre eserlerin değerlendirilmesini savunur. Okura eserin tamamlanmasında aktif bir rol verir. Almanya'nın Konstanz Üniversitesinde ortaya çıktığı için Konstanz Ekolü ismiyle de anılır. Bu ekolün öncü isimlerinden biri olan Hans-Robert Jauss'a göre, edebiyat tarihleri okurun beğenisi esas alınarak yazılmalıdır. Jauss, okurun yaşadığı zamanın edebî anlayışına göre bir eseri yorumladığını savunur ve edebiyat tarihçisinin görevinin de bu beğeniyi esas alarak zamanla değişen eser yorumlarını edebiyat tarihine alması olduğunu iddia eder. Jauss'un öne sürdüğü bu fikirden hareketle Türk edebiyatı alanında yazılmış edebiyat tarihlerinde Tevfik Fikret'i inceledik. 1888 yılında Abdülhalim Memduh ile başlayan edebiyat tarihçiliği günümüze kadar farklı yazarlar tarafından devam ettirilmektedir. Her edebiyat tarihi farklı dönemlerde yazıldığına ve edebiyat tarihi yazarı da bir okur olduğuna göre çalışmamızda Tevfik Fikret'in bu yazarlar tarafından nasıl alımlandığını incelemeye çalıştık. Edebiyat tarihleri üslup, yöntem, içerik bakımından birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar ele alınan yazar, şair ve esere de yansır. Jauss'un öne sürdüğü fikirlerden hareketle, edebiyat tarihlerinin Tevfik Fikret ve eserleri hakkındaki değerlendirmelerini, tespitlerini inceledik. İncelememiz sonucunda elde ettiğimiz bulguları kendi içerisinde karşılaştırdık. Benzerliklerin ve farklılıkların sebebini bulmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Purchasing aesthetics or theory is one of the criticisms of the reader. This theory advocates the evaluation of works according to reader liking by centering the reader. It gives the reader an active role in completing the work. Since it appeared at the University of Konstanz in Germany, it is also called the Constanz School. According to Hans-Robert Jauss, one of the pioneers of this school, literary hisdies should be written on the basis of the appreciation of the reader. Jauss argues that the reader interprets the workaccording to the literary understanding of the time he lived, and claims that the duty of the historian of thedebiyat is to take the interpretations of the works that have changed over time into the history ofliteraturebased on this appreciation. Based on this idea put forward by Jauss, we examined Tevfik Fikret in the literary hiscies written in the field of Turkish literature. Literary history, which began in 1888 with Abdulhalim Memduh, continues by different writers to this day. Since each literary history is written in different periods and the author of literary history is a reader, we tried to examine how Tevfik Fikret was purchased by these authors in our study. Literary dates differ from each other in style, method and content. These differences are reflected in the author, poet and work discussed. Based on the ideas put forward by Jauss, we examined the evaluations and findings of literary hiss about Tevfik Fikret and his works. We tried to find out the reason for the similarities and differences.