Beyânu'l-Hak ve Hayat Kaynağı Kur'ân Tefsiri isimli eserlerin mukayesesi
The comparison of the works named Beyanu'l Hak and Source of the Life Quran
  1. Tez No: 663243
  2. Yazar: MUSTAFA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tefsir faaliyeti Kur'ân'ı anlama ve yorumlama faaliyetidir. Kur'ân'ın ilk nüzûlünden günümüze kadar çeşitli metotlarla bu faaliyet sürdürülmüştür. Bu çalışmada M. Zeki Duman'ın telif ettiği Beyânu'l-Hak ve M. Sait Şimşek'in telif ettiği Hayat Kaynağı Kur'an Tefsiri adlı eserler mukayaseli olarak ele alınmış ve ne tür bir tefsir etkinliği yaptıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca müelliflerin eserlerinde hangi yöntemi kullandığı, okuyucuya ne gibi yenilikler sunulduğu, nesh, müteşabih gibi konulara yaklaşım, çağdaş problemlere getirilen çözüm önerileri, iki eserde öne çıkan görüş ve anlayışların ne olduğu hangi konularda aralarında ittifakın ya da ihtilafın olduğu ve bunların hangi sebeplerden meydana geldiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
His tafsir activity is understanding and interpreting the Quran. This activity has been carried out with various methods since the first edition of the Quran. Beyanu'l-Hak written by M. Zeki Duman, one of today's commentators and Source of the life Quran written by M. Sait Şimşek. In this study, by comparing these two aforementioned commentaries, it has been investigated that with what kind of tafsir activity these two Works occurred. In addition, which methods have been used in the works of the authors, what kind of innovations are offered to the reader, approach to issues such as annihilation anh mutashabih, solution offers to contemporary promlems, what are the prominent views and understandings in these two works, on which issues there is alliance or conflict between them and the reasons for which they occur have been investigated.