Romatoid artritli hastalarda D vitamini düzeylerinin hastalik aktivitesi, uyku kalitesi ve yorgunluk şiddeti üzerine etkisi
The effect of vitamin D levels on disease activity, sleep quality and fatigue severity in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 663597
  2. Yazar: ONUR ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Romatoloji, Family Medicine, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada vitamin D eksikliğinin romatoid artrit (RA) hastalarında görülme sıklığı ile hastalık aktivitesi, yorgunluk ve uyku üzerine etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma 15 Şubat - 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Romatoloji ve Aile Hekimliği Kliniklerine başvuran 106 RA hastası ve 86 kontrol hastası olmak üzere 192 hasta ile tek merkezli, prospektif, kesitsel bir araştırma olarak planlandı. Katılımcıların sağlık durumları Health Assessment Questionnaire (HAQ) ile, hastalık aktivitesi Disease Activity Score (DAS-28) ile, uyku Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ve Epworth Uykululuk Ölçeği ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ile, ağrı Visual Analogue Scale (VAS) ile , fiziksel aktivite Birinci Basamak için Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) ile değerlendirildi. Tüm hastaların D vitamini, CRP, RF, Anti- CCP parametreleri kayıt altına alındı. Bulgular: 144'ü (%75) kadın ve 48'i (%25) erkek olmak üzere (ort. yaş = 51.84±13.95 yıl) toplam 192 olgu ile yapılan çalışmada, Vitamin D düzeyleri kontrol ( 21,02±10,78) ve hasta grubunda (20,22±8,81) benzerdi (p=0.578).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it is aimed to show the prevalence of vitamin D deficiency in rheumatoid arthritis (RA) patients and its effect on disease activity, fatigue and sleep. Method: This study was planned as a single-centered, prospective, crosssectional study with 192 patients, including 106 RA patients and 86 control patients, who were admitted to Rheumatology and Family Medicine Clinics of Gaziosmanpaşa Health Application and Research Center between February 15 and May 15, 2020. Results: The study included 192 patients with a median age of 51 years. 75% of the participants were female, and 25% were male. Vitamin D levels were similar to control (21.02±10.78) and patient group (20±22±8.81) (p=0.578).