Kalay elementinin yüksek enerjili nötronlarla oluşturulan reaksiyonlarının araştırılması
Element of tin investigation of reactions with high energy neutrons
  1. Tez No: 663635
  2. Yazar: BÜLENT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Fisyon ve füzyon reaktörlerinin güvenliğinin sağlanabilmesi için kullanılan malzeme ile parçacıklar arasındaki gerçekleşebilecek tüm etkileşimlerin göz önüne alınması gerekmektedir. Nükleer reaksiyonlara ait tesir kesiti verileri; radyoizotop üretimi, radyasyon zırhlama ve malzeme geliştirme çalışmaları olmak üzere oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, günümüz teknolojilerinde pek çok alanda kaplama malzemesi olarak kullanılan kalay elementinin füzyon reaktörlerinin zırhlamalarına ait nötronik radyasyon etkileri araştırıldı. 112-124Sn hedef çekirdek izotopları için 14-15 MeV yüksek gelme enerjili nötronlarla oluşturulan (n,p) reaksiyonlarına ait tesir kesitleri literatürdeki yeni geliştirilmiş yarı deneysel formüller kulanılarak hesaplandı. Yarı deneysel teorik formüllerden hesaplanan sonuçlar, uluslararası nükleer veri kütüphanesi olan EXFOR'dan elde edilen deneysel sonuçlar ile karşılaştırılarak uygunluğu incelendi. Elde edilen veriler sonuçlar kısmında yorumlanarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the safety of fission and fusion reactors, all in teractions that may ocur between the material used and the particles should be considered. Cross section data of nuclear reactions; are used in a wide range such as radio isotope production, radiation shielding and material development studies. In this study, the neutronic radiation effects of the tin element, which is used as a coating material in many areas in today's technologies, on the shielding of fusion reactors were investigated. The (n,p) reactions cross sections generated with 14-15 MeV high incident energy neutrons for 112-124Sn target core isotopes were calculated using newly developed semi-experimental formulas in the literature. The results calculated from the quasi-experimental theoretical formulas and the experimental results obtained from the international nucleard library EXFOR were compared with each other and their compatibility was examined. The obtained data were interpreted and evaluated in the results section.