Türkiye gayrimenkul sektörü finansman araçları: İpotekli konut kredileri ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın mevcut durumu
Real estate sector financing instruments of Turkey; mortgage loans and the current status of the Real Estate Investment Trust
  1. Tez No: 664539
  2. Yazar: ŞEYDA ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sanayileşme ve kentleşme ile birlikte Anadolu'dan büyük kentlere göçler, kent nüfusunun ve konuta olan ihtiyacın artmasına neden olmuştur. Yaşanılan konut ihtiyacını karşılamak üzere hem tüketicilere hem de üreticilere yönelik sistemler geliştirilmiştir. İpotekli Konut Finansman Sistemi ile tüketicilerin konut ihtiyaçlarını karşılamak üzere talep ettikleri finansal destek sağlanırken; GYO'lar ile yapım maliyeti yüksek gayrimenkul projelerinde yaşanan finansal sıkıntıların önüne geçilerek, uzun vadede fon desteği sağlanmaktadır. Ekonomiler için lokomotif görevi gören konut sektörü, İpotekli Konut Kredileri ve GYO'lar sayesinde organize olarak, profesyonel şekilde ilerlemektedir. Bu tezin amacı; İpotekli Konut Kredileri ile GYO'ların mevcut durumlarının, risklerinin ve ekonomi içerisindeki yerlerinin belirlenmesi ile birlikte sitemin işleyişini ortaya koymak ve konut edinimindeki sistemler için farkındalık yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
Along with industrialization and urbanization, migration from Anatolia to big cities has caused an increase in the urban population and the need for housing systems for both consumers and producers have been developed to meet the residential needs. with the Mortgage Finance System, the financial support that consumers demand to meet their housing needs is provided; with GYOs, financial difficulties experienced in real estate projects with high construction costs are prevented and fund support is provided in the long term. The housing sector, which acts as a locomotive for economies, thanks to Mortgage Loans and GYOs, it progresses in an organized and professional manner. The aim of this thesis is; determining the current status, risks and place of GYOs in the economy with Mortgage Loans together with revealing the functioning of the system and housing acquisition to raise awareness for systems in housing acquisition.