Reviving architectural values of Damascene domestic buildings from Ottoman period
Osmanlı dönemi Şam konut yapıları mimari değerlerinin canlandırılması
- Tez No: 664650
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM NUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Eski Şam'ın ara sokaklarında yürürken duvarlarından gelen geçmişin kokusunu hissedebiliriz. Fakat eski şehirden çıktığımızda, Şam'ın mirasını anımsatan yapılar yerine, batı mimarisinden ithal edilmiş yapı bloklarıyla karşılaşıyoruz. Şam'ın mimarisi, kültüründen uzak kavramların kullanımının yaygınlaşmasıyla kimliğini ve özgünlüğünü her geçen gün kaybetmektedir. Şam dünyanın en eski başkenti olduğu için, tarih boyunca birçok İslam ve İslam öncesi medeniyet türü barındırmıştır. Ayrıca Şam'daki İslam mimarisinin kendine özgü olan tarzını yansıtıp bugüne dek kalan pek çok önemli anıt bulunmaktadır. Şam yapılarının kendine has olan biçimini ve zenginliğini Osmanlı döneminde kazanmıştır. Dolayısıyla Şam'da var olan geleneksel konutların çoğu bu dönemden kalmıştır. Bu araştırma, Osmanlı dönemindeki Şam evlerinde uygulanan mimari değerleri, mimarların ve inşaat sektörünün bu değerleri yapılara nasıl uyguladıklarını, Şam'daki Osmanlı evlerinde varolan belirli değerlere göre Şam konut mimarisini analiz ederek canlandırmayı amaçlar. Son olarak ise, Şam konut mimarisini, özgünlüğüne geri döndürmeye ve Şam kentinin kimliğini canlandırmaya çalışan bazı çağdaş örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we are walking in the alleys of old Damascus, we can feel the fragrance of the past included from its walls. Suddenly, when we exit from the old city, we find the blocks of buildings that have been imported from western architecture, instead of preserving the Damascene majestic heritage. Damascene architecture day by day is losing its identity and authenticity after the spreading of using odd concepts far from its culture. As Damascus is the oldest capital city in the world, Many Islamic and pre-Islamic civilizations passed through it. Moreover, Islamic architecture was very distinctive in Damascus, since there are many important monuments stand in the city to this day. However, domestic buildings had their unique style and gain their prosperity during the Ottoman period, thus the most of existed traditional houses in Damascus now are from this period. This research is an attempt to revive the architectural values implemented in Damascene houses during the Ottoman era and how the architects and builders manage to apply the architectural values to their houses, by analyzing the Damascene houses per specific values extracted from Ottoman houses in Damascus. Ending up with some contemporary examples that tried to apply the architectural values of Damascene house as an attempt to get the authenticity back and revive the Identity of Damascus city.