Kazıklı temellerin davranışının sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of the behavior of piled raft foundations with finite element method
- Tez No: 664832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
2019 yılı başında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğiyle temeli kazıklı olan binalarda kazıkların deprem etkisi altında analizi zorunlu hale getirilmiştir. Yönetmelikte Ortak sistem yaklaşımı ve Altsistem yaklaşımı olmak üzere iki yaklaşım benimsenmiştir. Ortak sistem yaklaşımında yapı-kazık-zemin bir bütün olarak analiz edilmektedir. Altsistem yaklaşımında ise kinematik etkileşim denilen temel-kazık-zemin sistemi için ayrı, eylemsizlik etkileşimi denilen temel-yapı sistemi ayrı olmak üzere iki aşamada analiz yapılmaktadır. Bu aşamalar için, zemin ve bina özelliklerine göre üç yöntem önerilmektedir. Bu tez çalışmasında, diğer iki yönteme göre deprem riski daha az olan koşullarda yapılması öngörülen ve daha çok Geoteknik anabilim dalı kapsamına giren Yöntem III-Kinematik Etkileşim analizleri işlenmektedir. Analizlerde, zemin yayları (yük transfer eğrileri) tespitleri MS Excel yazılımı ile, zemin davranış analizleri DEEPSOIL yazılımı ile, artımsal nonlineer statik analizler ise SAP2000 yazılımı ile yapılmaktadır. Bu kapsamda, sabit ve belirli koşullar altında, kazık çapı değişiminin, kazık uzunluğu değişiminin, kazık grubunda grup etkisinin, farklı deprem datalarının, zemindeki anakaya derinliğinin, farklı kil ve kum zeminlerin sürtünme kazıklarından oluşan kazıklı temel davranışına etkisi, kinematik etkileşim analizleri sonucunda elde edilen kazık iç kuvvetleri ve deplasmanları üzerinden araştırılmaktadır. Çalışma sonunda yukarda sıralanan değişkenler üzerinden kazıklı temel davranışı, kazık normal kuvvetleri, momentleri, kesme kuvvetleri ve kazık başlığı deplasmanları belirlenerek yorumlanmaktadır. Analizler sonucunda, kinematik etkileşim analizlerinde deprem datası seçiminin çok önemli olduğu ve kazıklı temel davranışında en etkili veri olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
By Turkey Building Earthquake Regulation enacted at beginning of 2019, analysis of piled raft foundations under earthquake forces has been made compulsory. Two approaches adopted in the regulation, namely common system approach and subsystem approach. In the common system approach, the structure-pile-soil is analyzed as a whole. Subsystem approach, on the other hand, is analyzed in two stages: foundation-pile-soil system called kinematic interaction and foundation-structure system called inertial interaction. In the subsystem approach, three methods are proposed for these stages according to the soil and building characteristics. In this thesis, Method III-Kinematic Interaction analysis, which is anticipated to be performed in conditions with less earthquake risk compared to the other two methods, and which is mostly within the scope of the Geotechnics department, is studied. In the analysis, soil springs (load transfer curves) are determined with MS Excel software, site response analyzes are performed with DEEPSOIL software and incremental nonlinear static analyzes performed with SAP2000 software. In this context, under fixed and specific conditions, the effect of pile diameter variation, pile length variation, group effect in pile group, different earthquake data, bedrock depth in the soil, different clay and sand soils to the behavior of friction piled raft foundation has been investigated through pile internal forces and pile head displacement obtained as a result of kinematic interaction analysis. At the end of the study, piled raft foundation behavior is interpreted determining pile normal forces, moments, shear forces and pile head displacements through the variables listed above. As a result of the analysis, it was concluded that the selection of earthquake data in kinematic interaction analysis is very important and it is the most effective data in piled raft foundation behavior.