Short-term high-temperature calcination effects on the physico-chemical, mineralogical and micromorphological properties of Ca-bentonite from Ünye (Ordu, NE Turkey)
Ünye (Ordu, KD Türkiye) Ca-bentonitinin fiziko-kimyasal ve mineralojik özelliklerine kısa süreli yüksek sıcaklık kalsinasyonunun etkileri
- Tez No: 665369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KÜÇÜKUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ticari olarak iyi bilinen endüstriyel bir malzeme olan bentonit, çeşitli fiziko-kimyasal özellikleri, örneğin yüksek şişme; kolloid parçacıklara dağılma, organik maddelerle reaksiyonlar; yüksek termal direnç, düşük hidrolik iletkenlik kapasitesi nedeniyle farklı uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu tür endüstriyel uygulamalarda ısıl işleme tabi tutulabilir. Isıl işlem uygulamaları bentonitin fiziko-kimyasal ve mineralojik özelliklerini değiştirebilmektedir ve bentonitin kullanım alanlarının tanımlanmasında önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Ünye'den (KD Türkiye) alınan üç Ca-bentonit numunesi, 25 dakikada 200 °C' lik artışlarla 1000 ° C' ye kadar kalsine edilmiştir. Yüksek sıcaklık yüklemesinin fiziko-kimyasal ve mineralojik etkileri Simultane Diferansiyel Taramalı Kalorimetre ve Termogravimetrik Analizi (STD-TGA), X-Işını Kırınımı (XRD), Fourier-Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Brunauer –Emmett – Teller (BET) ve Ateşleme Kaybı (LOI) analizi ile değerlendirilmiştir. Deneylerin sonuçları, 400 °C' ye kadar olan dehidrasyonun Ca-bentonitlerin özelliklerini önemli ölçüde değiştirmediğini göstermektedir; ancak 400 °C ile 800 °C arasındaki dehidroksilasyona bağlı endotermik reaksiyonlar, bazal yansımanın 14 Å 'den 10 Å 'ye çökmesi ve yapısal hidroksilin OH gerilmesinin kademeli olarak ortadan kalkması ile ortaya çıkan Ca-smektit kristal yapısında deformasyona ve spesifik yüzey alanında azalma ve mikro gözeneklerin kapanmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Bentonite, which is commercially well-known industrial material, has been used widely due to its various physico-chemical properties -e.g., high swelling capacity; dispersion into colloid particles; reactions with organic materials; high thermal resistance; low hydraulic conductivity in different applications and may subjected to heat treatment in such industrial applications. Applications of heat treatment can change the physico-chemical and mineralogical properties of bentonite that has an important role to define the usage areas of bentonite. In this study, three Ca-bentonite samples from Ünye (NE Turkey) were calcined up to 1000 °C with 200 °C increments at 25 min. The physico-chemical and mineralogical effects of high temperature loading were evaluated by Simultaneous Differential Scanning Calorimeter and Thermogravimetric Analyzer (STD coupled with TGA), X-Ray Diffraction (XRD), Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscope (SEM), Brunauer–Emmett–Teller (BET) and Loss on Ignition (LOI) analysis. The results of the experiments show that the dehydration up to 400 °C does not alter the properties of Ca-bentonites significantly; however, the endothermic reactions due to dehydroxylation between 400 °C and 800 °C causes the deformation in the Ca-smectite crystal structure revealed by the collapse of the basal reflection from 14 Å to 10 Å and the gradual disappearance of OH stretching of structural hydroxyl groups and decrease in specific surface area and the closure of micropores.