Şehirli şöhretliler divanı: Şehrengizler
The divan of urban fame: Şehrengizes
- Tez No: 665389
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Klasik Türk şiirinde gerçek ile kurgunun iç içe olduğu türlerden birisi şehrengizlerdir. Temelde şehrin güzelleri ile güzelliklerinin seçilen şöhretli güzeller üzerinden anlatıldığı bu edebî tür, XVI. yüzyıldan XIX. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüştür. Şehrengizler Osmanlı toplum hayatının anlaşılması noktasında barındırdığı malzemenin zenginliği nedeniyle araştırmacıların dikkatini çekmiştir“Şehirli Şöhretliler Divanı: Şehrengizler”adlı çalışmamızda türün kurgu ve gerçekle oluşturulan muhtevasını gerçeğin tarafından anlamaya ve değerlendirmeye çalıştık. Dört bölümden oluşan çalışmamız içerisinde yer alan birinci bölümde, şehrengiz türü ile Melâmetîlik ilişkisi ve doktrinin temel ilkelerinin metinlerdeki yansıması incelenmiştir. İkinci bölümde türün iktisadî yönünü oluşturan meslekler, yol ve şehir merkezli olmaları yönüyle değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde adına şehrengiz yazılan şehirlerin neden seçildikleri ve onların jeopolitik özellikleri açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise kültürel iktidarın sahipleri olan şairlerin meşrebî ve edebî muhit özellikleri ile şehrengiz türü arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur.“Şehirli Şöhretliler Divanı: Şehrengizler”adlı bu tez, şehrengizlerin gezginci derviş tipini anlatma düşüncesiyle kaleme alındığını ortaya koyma amacıyla metin merkezli olarak hazırlanmıştır. Çalışmamızın tüm bölümlerinde gezginci derviş tipini anlatma ihtiyacının nedenleri, seçilen örnekler aracılığıyla tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In classical Turkish poetry, Şehrengiz is one of the genres which blends reality and fiction. This literary genre, which basically depicts the beautiful people and the beauties of a city through selected renowned beauties, was mainly written between the 16th Century and the 19th Century. The şehrengizes have attracted the attention of researchers due to the richness of the material they contain in the understanding of Ottoman social life. Entitled 'The Divan of Urban Fame: Şehrengizes', this current study attempts to understand and evaluate the content of the genre created by fiction and reality from a realistic perspective. The study consists of four consecutive parts in total. In the first part of our study, the relationship between the genre of Şehrengiz and Melametilik and the reflection of the basic principles of the doctrine in the texts are examined. In the second part, occupations that constitute the economic aspect of the genre are evaluated considering that they are journey and city centered. In the third part of the study, the reasons why the cities Şehrengizes were written on were chosen and the geopolitical features of those cities are explained. In the fourth and last part, the relationships between the poets' dispositions and their literary surroundings and the genre of sehrengiz are emphasized. This thesis study, entitled 'The Divan of Urban Fame: Şehrengizes', is written in a text-centered manner to reveal the fact that şehrengizes were originally written with the idea of describing the type of wandering dervishes. In all parts of our study, the reasons for the need to describe wandering dervish type were attempted to be determined through the selected examples.