Kardiyak cerrahi geçiren hastalarda hedefe yönelik sıvı tedavisinin akut böbrek yetmezliği gelişimine etkisi
The Effect Of Target-Orıented Lıquıd Therapy On The Development Of Acute Renal Faılure In Patıents Wıth Cardıac Surgery
  1. Tez No: 665413
  2. Yazar: İMGE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kardiyak Cerrahi Geçiren Hastalarda Hedefe Yönelik Sıvı Tedavisinin Akut Böbrek Yetmezliği Gelişimine Etkisi Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı, kardiyopulmoner baypasslı açık kalp cerrahisi geçiren hastaların yönetiminde, perioperatif dönemde uygulanan hedefe yönelik sıvı tedavisinin (HYST), erken dönemde akut böbrek hasarı üzerine etkisini araştırmaktır. İkincil amacı ise; akut böbrek hasarı gelişen olgularda, neden olan faktörleri (cerrahinin tipi, kalbin pompa gücü:ejeksiyon fraksiyonu, kardiyak output, KPB süresi, kros klemp süresi, mekanik ventilasyonda kalma süresi, asidoz, pompa dengesi) araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, hastanemiz yerel etik kurulundan onay alındıktan sonra onam belgeleri alınan, 18 yaş üzeri, elektif koroner arter baypas greft cerrahisi ve/veya kapak cerrahisi geçirecek 60 hasta dahil edildi. Olgular iki gruba ayrıldı: Grup Kontrol ( Grup K, n=30 ): Geleneksel yöntemle hasta sıvı yönetimi yapılan grup. Grup Çalışma (Grup Ç, n=30): Özefageal doppler ve transtorasik doppler kullanılarak HYST uygulanan grup. Tüm olgulara açık kalp cerrahisi için invaziv standart monitorizasyon ve indüksiyon yöntemi uygulandı. Hemodinamik veriler, KDIGO sınıflaması ve biyokimyasal kan belirteçleri (kreatinin, GFR, Sistatin C, KIM-1,) preoperatif (t1), post operatif dördüncü saat (t2), 24.(t3) ve 48. Saat (t4) 'te kaydedildi. Bulgular: Gruplarda, beraberindeki hastalıklar, kullanmakta olduğu ilaçlar, operasyonun tipi, inotrop vazokonstriktör ve vazodilatör kullanım miktarları benzerdi. Her iki grupta 9' ar olguda (%33) ABH gelişti. KDIGO sınıflamasının ABH olgularında dağılımı benzerdi. Postoperatif 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Target-Orıented Lıquıd Therapy On The Development Of Acute Renal Faılure In Patıents Wıth Cardıac Surgery Aim: The primary aim of this study is to investigate the effect of targeted fluid therapy applied in the perioperative period on acute kidney injury in the early period in the management of patients undergoing open heart surgery with cardiopulmonary bypass. Its secondary purpose is; To investigate the factors (type of surgery, heart pump power: ejection fraction, cardiac output, CPB duration, cross-clamp time, duration of mechanical ventilation, acidosis, pump balance) in patients with acute kidney injury. Material and Methods: Sixty patients over 18 years of age, who were to undergo elective coronary artery bypass graft surgery or valve surgery, whose consent documents were obtained after approval from the local ethics committee of our hospital, were included in the study. The cases were divided into two groups: Group Control (Group K, n =): Control Group: The group in which patient fluid management was performed by traditional method. Group Esophageal Doppler (Group OD, n =): The group in which fluid management is performed according to the target. Standard monitoring method for open heart surgery was applied to all cases in the operating room. For this purpose; Invasive arterial pressure, central venous pressure, heart rate (ECG), SpO2, cerebral oximetry (NIRS), temperature, hourly urine output were monitored. In addition, the esophageal Doppler probe was placed in the group to be treated with targeted fluid therapy after the patients were anesthetized. Anesthesia induction was similar in all cases. Data collection: Hemodynamic data of the cases were recorded intraoperatively and postoperatively. Preoperative baseline value for AKI biochemical markers (urea, creat, GFR, KIM-1, Cystatin C) in blood, samples were taken at the 4th hour, 24th and 48th hours postoperatively. 51 Results: In the groups, accompanying diseases, medications used, type of operation, inotrope vasoconstrictor and vasodilator usage amounts were similar. AKI developed in 9 cases (33%) each in both groups. Distribution of KDIGO classification in AKI cases was similar.