Adölesan idiyopatik skolyozlu hastalardaliteratürde sıkça kullanılan radyolojikparametrelerin ölçülmesi ve analizi
Analysis of the radiological parameters used frequentlyin literature for the adolescent idiopathic scoliosispatients
  1. Tez No: 665620
  2. Yazar: OSMAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT BALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada skolyoz cerrahisi sonuçlarımız sagittal plan ve koronal plan gövde dengesi ve omuz dengesi gibi radyolojik parametrelerin ölçülmesi ve SRS-22r skolyozlu hasta anketi ile değerlendirildi. Çalışmada ayrıca cerrahi tedavi etkinliğini gösteren radyolojik parametrelerin ve SRS-22r skolyozlu hasta anketinin preop, erken postop ve takip sonu dönemlerde ölçülen daha önceden belirlenmiş çeşitli radyolojik parametrelerle korelasyonu olup olmadığı araştırıldı. Aynı zamanda cinsiyet, hastanın Risser skoru, kullanılan implant ve cerrahi yöntem, operasyon yaşı, takip süresi, hastanın eğriliğinin Lenke skorlamasına gore tiplendirilmesi ve Lenke lomber belirleyici ile radyolojik ve klinik sonuçların korelasyonu değerlendirildi. AİS tanısı ile cerrahi tedavi almış olan 48 hasta değerlendirildi. Hastalar Lenke sınıflama sistemine gore sınıflandırıldı ve tüm hastaların preop Risser skorlamaları yapıldı. Ameliyattan önce, postop erken dönemde ve takip sonunda hastaların proksimal torasik (PT), ana torasik (MT) ve torakolomber/lomber cobb açıları (TL/L), torasik kifoz ve lomber lordoz açıları, koronal ve sagittal gövde dengeleri, klavikular tilt açı farkları (CTAD) ve apikal vertebra rotasyon dereceleri (AVR) ölçüldü. Ayrıca hastalar klinik açıdan takip sonu dönemde SRS-22r skolyozlu hasta değerlendirme anketi ile değerlendirildi. SRS-22r anket sonuçları ile radyolojik sonuçların karşılaştırılması neticesinde SRS-22r dış görünüm skorları ile preop PT cobb açısı ile takip sonu PT cobb açı değeri arasında hafif ters yönlü bir korelasyon tesbit edildi. Preop PT cobb açı değerinin aynı zamanda SRS-22r psikolojik durum skorları ile de hafif ters yönlü korelasyon gösterdiği tesbit edildi. Erken postoperatif TL/L cobb açı değerinin SRS-22r ağrı skoru ile hafif korelasyon göstediği belirlendi. Postop takip sonu TL/L cobb açı değerinin de ağrı skoru ile aynı yönde hafif derecede korelasyon gösterdiği tesbit edildi. Postoperatif erken dönem AVR açı ölçümü ile postop omuz dengesi arasında ters yönlü orta dereceli korelasyon tesbit edildi. İlginç olarak, operasyonun gerçekleştiği yaş ile postop omuz dengesi arasında ters yönlü hafif derecede korelasyon saptandı. Yapılan istatistiksel analizler kliniğimizde kullandığımız AİS hasta değerlendirme sistemimizin ve cerrahi yöntemimizin erken postop dönemde anlamlı bir korreksiyon sağladığını ve bu korreksiyon oranının takip süresince anlamlı düzeyde muhafaza edildiğini göstermiştir. Ayrıca çalışmamızda AVR korreksiyon oranının omuz dengesi ile iyi derecede korelasyon gösterdiğini tesbit etmiş bulunuyoruz. Sonuç olarak postoperatif SRS-22r ağrı ve dış görünüm skorlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkileyecek bir kaç radyolojik parametre tesbit ettik. Fakat bu parametreler bu skorlarla hafif yada orta düzeyli ilişki göstermekteydi. Hem bu nedenle, hem de çalışma popülasyonumuzun küçük olması nedeni ile bu parametrelerin AİS tanılı bir hastayı cerrahi tedaviye hazırlarken preop ve postop radyolojik değerlendirmede rutin olarak kullanılabileceğini söyleyemeyiz.
Özet (Çeviri)
This study evaluates our surgical treatment outcomes by using some radiographic parameters like sagittal trunk balance, coronal trunk balance, shoulder balance and SRS-22r questionnaire. It also clarifies the correlation between these radiological surgical treatment outcomes, the components of SRS-22r questionnaire and the radiographic parameters measured before surgery, after surgery in early period and at the last follow up period. At the same time we evaluated the correlation between gender, Risser scoring, implant used for surgical treatment, operation age, follow up period, Lenke type and lomber modifier of Lenke Classification. A total of 48 consecutive patients with AIS who were surgically treated evaluated. We classified patients by using Lenke classification system, determined Risser scoring of all patients. Before surgery, after surgery and at the last follow up period we measured proximal thoracic (PT) cobb angle, main thoracic (MT) cobb angle, toracolumbar/lumbar (TL/L) cobb angle, thoracic kyphosis angle, lumbar lordosis angle, sagittal and coronal truncal balance, clavicular tilt angle difference (CTAD) and apical vertebral rotation (AVR) degree. We also evaluated patients outcomes by using SRS-22r patient outcome instrument at the last follow up period. A comparison of the SRS-22r and radiographic results revealed a mild inverse correlation between total self-image score and the preoperative PT cobb angle and last follow up PT cobb angle. Preoperative PT cobb angle also revealed mild inverse correlation with total psychological status score and fair inverse correlation with total SRS-22r score. Early postoperative TL/L cobb angle revealed mild correlation with total SRS22r pain score. Postoperative follow up TL/L cobb angle revelaed fair inverse correlation with total SRS-22r pain score. Postoperative AVR revealed fair inverse correlation with postoperative shoulder balance. Intrestingly, operation age of the patient revealed mild inverse correlation with postoperative shoulder balance. Statistical analysis showed that we obtained satisfactory curve correction percentages at the early postoperative time and we maintained this correction during the follow up period by using our AIS patient evaluation system and surgical technique. We also found that AVR correction rates well correlate with shoulder balance at AIS patients. As a result we found a few radiological parameters correlated with postoperative SRS-22r pain scores and inversely correlated with SRS-22r general self image scores. But this parameters shows mild or fair correlation, our study population isn‟ t big enough to judge that these parameters can be used for preoperative or postoperative radiological evaluation when preparing a patient for scoliosis surgery.