Nefrektomi ameliyatlarında üst ekstremitelerde doku oksijenizasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of tissue oxygenation in upper extremities in nephrectomy surgeries
- Tez No: 665745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Böbrek tümörlerinde tercih edilen cerrahi tedavi yöntemlerinden biri de laparoskopik nefrektomidir. Ameliyatın en çok görülen komplikasyonu kanama olması, lateral dekübit pozisyonun preloadu düşürmesine bağlı hipotansiyona sebep olması, laparaskopide pnömoperitonyuma bağlı ortalama arteryel basınçta yükselme ve kardiyak outputta azalma, hiperkarbinin etkisiyle kardiyak kontraktilitede azalma gibi hemodinamik değişikliklerden dolayı invazif monitorizasyonlardan birisi olan invazif arter monitorizasyonu genellikle kullanılmaktadır. İnvazif girişimlerin emboli, trombüs, diseksiyon, ekstremitede iskemi gibi komplikasyonlarından dolayı arter monitörizasyonu ile noninvazif teknik olan NIRS tekniğini kullanan elin tenar bölgesinden doku oksijenasyonunu gösteren İnspectra StO2 Spotcheck (Hutchinson Technology Inc, Minnesota, ABD) cihazının korelasyonunu değerlendirmek istedik. Hastalar ve Yöntemler: Yerel Etik Kurulu izni alındıktan sonra, Üroloji Anabilim Dalı tarafından elektif koşullarda Nefrektomi cerrahisi planlanan erişkin hastalar çalışmaya alındı. StO2 değerleri ve eş zamanlı kan gazı parametreleri anestezi uygulaması öncesi, entübasyondan 5 dakika sonra, lateral dekübit pozisyona çevrildikten sonra 15.dakika, 30.dakika, 60.dakika, ameliyat uzarsa 120.dakika ve cerrahi tamamlandıktan sonra hastaya supin pozisyon verilmesi sonrası ekstübasyondan önce ölçüldü. Bulgular: Toplam 41 hasta çalışmaya alındı. StO2 ölçümlerinin lateral dekübit pozisyonun 60. dakikasından itibaren düşüşte olduğu ve laktatın artışta olduğu gözlendi ama istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ayrıca klinik olarakta laktat değeri hiç 2 mmol/l'yi geçmediği için anlamlı bulunmadı. StO2 ve PaO2 ölçümleri arasında anlamlı korelasyon bulunamadı fakat StO2 üst ölçümleri ve laktat arasında anlamlı korelasyon bulundu (p=0.002). Hastalar kendi içinde vücut kitle endeksine göre, Amerikan anestezi derneği preoperatif risk değerlendirme skoruna göre ve preoperatif anemi olup olmamasına göre gruplara ayrıldı. Vücut kitle indeksi>30 olan hastaların anestezi öncesi supin pozisyonda StO2'leri daha düşük bulundu. ASA3 hastalarda laktat değerleri ASA
Özet (Çeviri)
Aim: One of the preferred surgical treatment methods in kidney tumors is laparoscopic nephrectomy. Because of the most common complication of the surgery is bleeding, the lateral decubitus position causes hypotension due to lowering the preload, laparoscopy increase in mean arterial pressure and decrease in cardiac output due to pneumoperitoneum, and decrease in cardiac contractility due to the effect of hypercarbia, due to hemodynamic changes, invasive artery monitoring, which is one of the invasive monitoring, is generally used. We wanted to evaluate the correlation of the Inspectra StO2 Spotcheck (Hutchinson Technology Inc, Minnesota, USA) device, which shows tissue oxygenation from the thenar area of the hand using the NIRS technique, which is a non-invasive technique with arterial monitoring due to complications of invasive interventions such as embolism, thrombus, dissection, and ischemia in the extremity. Patients and Methods: After obtaining the permission of the Local Ethics Committee, adult patients scheduled for elective nephrectomy surgery by the Urology Department were included in the study. StO2 values and simultaneous blood gas parameters before anesthesia application, 5 minutes after intubation, 15th minute, 30th minute, 60th minute after turning to the lateral decubitus position, 120th minute if the operation is prolonged, and before extubation after the patient is placed in the supine position was measured. Results: A total of 41 patients were included in the study. It was observed that StO2 measurements decreased from the 60th minute of the lateral decubitus position and lactate increased, but it was not statistically significant. In addition, it was not found clinically significant since the lactate value never exceeded 2 mmol/l. No significant correlation was found between StO2 and PaO2 measurements, but a significant correlation was found between StO2 upper measurements and lactate (p = 0.002). The patients were divided into groups according to their body mass index, the American society of anesthesiologists preoperatif risk assessment score, and the presence or absence of preoperative anemia. StO2 values were found to be lower in patients with a body mass index> 30 in the supine position before anesthesia. Lactate values in ASA 3 patients were higher in all measurements than those with ASA