Tennûrîzâde ve Hediyyetü'l-Fukarâ adlı eseri (inceleme-metin)
Tennûrîzâde and his book named Hediyyetü'l-Fukarâ (investigation-text)
- Tez No: 665775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma giriş, dört ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemine, gerekçesine, amacına, yöntemine ve kaynakların tanımına yer verilmiştir. Birinci bölümde menkabe kavramı, menâkıbnâmelerin tarihî gelişimi, özellikleri, tipleri, Türk ve İslâm dünyasında menâkıbnâme edebiyatı hakkında bilgiler verilerek, menâkıbnâmelerin Tasavvuf tarihi ve kültür hayatımızdaki önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde Tennûrîzâde Mustafa b. Sun'ullâh'ın biyografisi ve bilinen tek eseri ''Hediyyetü'l-Fukarâ'' hakkında bilgi verildikten sonra üzerinde çalışılan yazma eserin fizikî özellikleri tanıtılarak, muhtevâsı ve eserde geçen menâkıblar incelenmiştir. Üçüncü bölümde eserde geçen bazı tasavvufî terim ve kavramlar üzerinde çalışılmıştır. Ele aldığımız bazı terim ve kavramların tanımları yapılıp sûfîlerin yorumları eklendikten sonra Tennûrîzâde'nin bu terim ve kavramları eserinde kullanıldığı yerler verilerek bunlara yüklediği mânâlar üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde metinde kullanılan transkripsiyon harfleri gösterilerek; metin oluştururken izlenilen yöntemlerden bahsedilmiş, metnin [1b]-[36a] şeklinde numaralandırılan varaklarının çeviri yazısı verilmiştir. Sonuç olarak ise Hediyyetü'l-Fukarâ'nın, içerisinde tasavvufi kavramların ve ıstılahların bulunduğu menâkıbnâme türünde bir eser olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of introduction, four main chapters and the conclusion. In the introduction part, ıt was mentioned the importance, reasons, purpose, method of the study and definition of the resources of the thesis. In the first chapter ıt was emphasized the concept of menkabe, the historical development of menâkıbnames, theirs features and kinds by giving information about the Turkish and Islamic world it is also underlined the importance of menâkıbnâmes in the history of Sufism In the second part after giving information about the life of Tennûrizâde Mustafa b. Sun'ullâh and about ''Hediyyetü'l-Fukarâ'' which is his only known work, the physical features of the manuscript studied were introduced and then its content and the menâkıbs which were mentioned in the book were examined. In the third part, some sufistic concepts which were mentioned in the manuscript have been examined. After making the definitions of the concepts we have exanined and adding the comments of the Sufis, it was underlined the meanings that Tennûrizâde had attributed to concepts. In the fourth part, by giving the transcription letters used in the text it was said the methods followed while creating the text and the translation text of the leafs of the text numbered as 1b-36a has been given. As a result, it has been determined that ''Hediyyetü'l-Fukarâ'' is a work of the type of legend that contains sufi conceptes and terms.