Modeling monostatic sea clutter at low grazing angles by using method of moments
Moment methodunu kullanarak düşük sıyırma açılarında deniz kargaşası benzetimi
  1. Tez No: 665843
  2. Yazar: EMRE ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada araştırılan deniz yüzeyi gibi pürüzlü yüzeylerden geri yansıyan elektromanyetik dalgalar radar mühendisleri için hedef cismi, istenmeyen cisimlerden ayırmak konusunda büyük problemler yaratabilmektedir. Pürüzlü deniz yüzeyinin farklı rüzgâr hızları için zamanla birlikte sürekli ve rastgele olarak değişmesi, problemi olasılıksal bir problem haline getirmektedir. Bu sebeple, bu tezin amacı Moment Metodu ve Monte Carlo metodunu kullanarak farklı çevre koşulları ve farklı radar parametreleri için yüksek doğrulukta bir deniz kargaşası benzetimi sunmaktır. Monte Carlo yaklaşımında bir dizi rastgele iki boyutlu deniz yüzeyi iki farklı deniz yüzeyi tayfı kullanılarak oluşturulmuştur. Daha sonra oluşan deniz yüzeylerinden geri yansıyan elektromanyetik dalgaların gücü Moment Metodu kullanılarak her bir deniz yüzeyi için ayrı ayrı hesaplanıp, sonuçlar literatürde bulunan benzetimlerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak esnek ve yüksek başarımlı bir model elde edilmiş olup, tezde verilen diğer modellerle uyumluluğu doğrulanmıştır
Özet (Çeviri)
Scattering of electromagnetic waves from rough surfaces such as sea surface is an important problem for radar engineers, since a radar device should discriminate returns from the desired object (target) from those scattered by the undesired object, which is rough sea surface studied in this work. Since the sea surface is randomly changing with time for varying wind speeds, sea clutter problem becomes a stochastic problem. The main goal of this thesis is obtaining a model to calculate the backscattered power from rough sea surfaces at different environmental conditions for different radar parameters by using the Method of Moments (MoM) and Monte Carlo method. In the Monte Carlo approach, a set of randomly generated two-dimensional sea surfaces from two types of sea surface spectrums are used. Then, backscatter power calculations are obtained for each sea surface to calculate statistical results. Finally, by using the results obtained from this model, a comparative analysis with the empirical and statistical models in literature is carried out. It is concluded that an accurate and flexible sea clutter model for amplitude characterization is obtained which has a good agreement with the existing models.