Ergenlerin stresle başa çıkma stratejilerinin aile ilişkileri açısından incelenmesi
Analyzing strategies of coping with stress in terms of family relations in adolescents
  1. Tez No: 665875
  2. Yazar: HATİCE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada ergenlik döneminde bulunan bireylerin stresle başa çıkmak için kullandıkları stratejilerin, aileleri ile ilişkileri açısından incelenmesi amacıyla Denizli ilinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan Aydem Fen Lisesi, Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi, Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 4 lisede eğitim ve öğretimine devam eden 400 öğrenciden veri toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen demografik bilgiler, Ebeveyn Ergen İlişki Niteliği Ölçeği ve Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği ile değerlendirilerek SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilen istatistiksel olarak yorumlanması amacıyla bağımsız gruplar t Testi, tek yönlü ANOVA testi, Pearson korelasyon testi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre katılımcıların başa çıkma stratejileri anne, baba ve ailece zaman geçirme, cinsiyet ve evde yaşayan başka biri veya birileri olması durumuna göre farklılık göstermektedir. Başa çıkma stratejileri boyutlarından sosyal destek arama ve problem çözme boyutlarında ebeveyn ergen ilişki niteliğinin anne açıklama, baba açıklama, anne olumlu ergen ilişkisi ve baba olumlu ergen ilişkisi ile pozitif yönde ilişkili bulunmuş, kaçınma boyutunda ise anne olumsuz ergen ilişkisi ve baba olumsuz ergen ilişkisi ile pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ebeveyn ergen ilişki niteliğinin başa çıkma stratejileri üzerindeki yordayıcı rolü incelendiğinde model olarak anlamlı düzeyde yordamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Aydem Science High School, Mustafa Kaynak Anatolian High School, Orhan Abalıoğlu Vocational and Technical Anatolian High School and Atatürk Vocational and Technical High School, which are affiliated to the Directorate of National Education in Denizli, in order to examinethe predictive role in terms of relations with their families used by adolescents to cope with stress Data were collected from 400 students attending education in 4 high schools, including Anatolian High School. The demographic information obtained from the participants was analyzed with the Parental Adolescent Relationship Quality Scale and the Coping Strategies Scale and analyzed using the SPSS package program. Independent groups t test, one-way ANOVA test, Pearson's correlation test and regression analysis were used for statistical interpretation of the data. According to the findings obtained from the study, the coping strategies of the participants differ according to their mother, father and family time, having someone or somebody living at home, and their gender. In the dimensions of coping strategies, seeking social support and problem solving dimensions, parent-adolescent relationship quality was found to be positively associated with mother explanation, father explanation, mother positive adolescent relationship and father positive adolescent relationship, while in the avoidance dimension, mother negative adolescent relationship and father negative adolescent relationship have been found as a positive relationship. When the predictive role of parent-adolescent relationship quality on coping strategies was examined, it was seen that it did not predict significantly as a model.