Uyku apnesi sendromlu hastalarda kullanılan ağız içi aygıtın yumuşak dokular üzerine olan etkisinin 3dMD yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intraoral appliance used on patients with sleep apnea syndrome on soft tissues with DMD method
  1. Tez No: 665908
  2. Yazar: CAVİD HÜSEYİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA KARADEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Genel Bilgiler: Obstrüktif uyku apne sendromu (Obstructive sleep apnea syndrome, OSAS) solunumun istemsiz olarak durmasıdır. Mandibular retrognatiye bağlı OSAS hastalarında alt çeneyi önde konumlandıran apareyler ile uyku apnesinin şiddeti azalmaktadır. Bu çalışmada, uyku apnesi sendromlu hastalarda kullanılan ağız içi aygıtın yumuşak dokular üzerine olan etkisinin 3dMD yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya ortalama yaşları 44 yaş 6 ay olan ve obstrüktif uyku apne sendromu olan 31 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara mandibulayı önde konumlandıran splint apareylerinden SomnoMed MAS uygulanmış ve 3dMD Face sistemi ile periyodik olarak alınan görüntüler çakıştırılarak yüz yumuşak dokularındaki değişimler incelenmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak analiz edilmiş ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: T0-T1 döneminde ağız genişliği (Chr-Chl) anlamlı düzeyde azalmıştır. T0-T2 döneminde crista philtri (Cphr, Cphl) ve labiale inferius (Li) noktaları geriye hareket ederken, ağız genişliği (Chr-Chl), burun genişliği (Alr-All) azalmış ve burun tabanı genişliği (Acr-Acl) anlamlı düzeyde artmıştır. T0-T3 döneminde burun tabanı genişliği (Acr-Acl) anlamlı düzeyde artmış, filtrum genişliği (Cphr-Cphl) ve ağız genişliği (Chr-Chl) azalmış ve yumuşak doku nasion (N') noktası öne gelmiştir. Tartışma: Araştırmaya dahil edilen bireylerin hepsi büyüme ve gelişimini tamamlanmış hastalardan oluşmaktadır. Yapılan tüm ölçüm ve karşılaştırmalara genel olarak bakıldığı zaman özellikle alt çenenin sagital pozisyonunda her hangi bir fark gözlenmemiş fakat alt çenenin öne ve aşağıya rotasyon yaptığı saptanmıştır. Sonuç: Büyüme ve gelişimini tamamlamış OSAS hastalarına uygulanan mandibulayı önde konumlandıran splint tedavisi, alt çenenin sagital yöndeki konumunu etkilememiştir. Bununla birlikte alt çenenin aparey nedeni ile öne ve aşağıya doğru translasyon hareketi ile orta yüz yumuşak dokularını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
General Information: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is involuntary blockage of breathing. The severity of sleep apnea decreases with the appliances that put the mandible forward in patients with OSAS due to mandibular retrognathia. In this study, it was aimed to evaluate the effect of the intraoral apliances used in patients with sleep apnea syndrome on soft tissues by 3dMD method. Materials and Methods: The study included 31 patients with obstructive sleep apnea syndrome, with a mean age of 44 years and 6 months. SomnoMed MAS, one of the splint appliances that position the mandible in front, was applied to all patients and the images taken periodically with the 3dMD Face system were overlapped and the changes in facial soft tissues were examined. The obtained data were analyzed statistically and the level of statistical significance was determined as p ≤ 0.05. Results: Mouth width (Chr-Chl) decreased statistically during T0-T1 period. In T0-T2 period, while Crista philtri (Cphr, Cphl) and Labiale inferius (Li) points moved backward, Mouth width (Chr-Chl), Nose width (Alr-All) decreased and Nasal base width (Acr-Acl) increased. In the T0-T3 period, the Nasal base width (Acr-Acl) increased statistically, the Philtrum width (Cphr-Cphl) and the mouth width (Chr-Chl) decreased, and the soft tissue Nasion (N ') point moved anteriorly. Discussion: All individuals included in our study consist of patients whose growth and development have been completed. When all the measurements and comparisons are taken into consideration in general, no difference was observed in the sagittal position of the lower jaw, but it was found that the lower jaw rotated forward and downward. Conclusion: Splint therapy, which places the mandible anteriorly in OSAS patients who have completed growth and development, did not affect the sagittal position of the mandible. However, due to the apparatus the forward and downward translational movement of the mandible affected the mid-face soft tissues.