Düşünümsel modernite bağlamında kimlik inşası: 'Minor Empire' örneği
Indentity construction in the context of reflexive modernity: Example of 'Minor Empire'
  1. Tez No: 666092
  2. Yazar: CEMRENUR ÜNSÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pozitivizm eleştirisi, büyük anlatıların reddi, medya kültürüyle birlikte bireyin tüketici konumu rolünün değişmesi ve toplumsal dönüşüm; moderniteden postmoderniteye, endüstriyel kapitalizmden geç kapitalizme geçiş noktalarından tartışılmıştır. Toplumsaldan kültürele geçiş olarak da adlandırılan bu dönemeçte düşünümsel modernite kavramını ortaya atan Giddens (1991) bu yeni 'post-geneksel' düzende toplumsal kimliklerin, devamlı üzerinde çalışılan ve muhakeme edilen düşünümsel projeler haline geldiğini belirtir. Giddens (2014), özdüşünümselliğin belirli öz sorgulamalarla geliştiğini söyler. Yazara göre özdüşünümselliği oluşturan sorgulamalar;“şu anda gerçekte olan nedir, ne düşünüyorum, ne yapıyorum, ne hissediyorum”gibi öz sorgulamalardır. 2010 yılında Özgü Özman ve Ozan Boz'un Türkiye'den Kanada'ya yerleşmesi ve orada müzik yapmaya başlamasıyla kurulan Minör Empire grubu, müziksel düzeyde World Music ve Fusion türlerine yakın bir çizgi gösterirken Türk Halk Müziği'ni; elektronik, progresif ve caz müzik ögeleriyle bir arada kullanır. Yaptığı müziğe 'kendilerini ifade etmek' değeri atfeden grup, sadece kendilerine ait olan ve kategorize edilemeyecek bir müzik için çabaladığını vurgular. Bu müziği,“zıt olan iki şeyi; geleneksel olanı alıp müziğin şu anda bugünkü bilgilerle yapabileceği en ileri seviyeyle, progresif unsurlarla, bir araya getirerek onları birlikte var etmek”şeklinde tanımlar ve buna“Coexistence”adını verir. Bu çalışmada; Minör Empire grubunun, müziksel düzeyde yakın olduğu türleri kendi müziğinde reddetmesinden hareketle geliştirdiği stratejiler sonucunda yaptığı müziği“Coexistence”olarak adlandırması, düşünümsel modernitede kimlik inşası bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Positivist critque, denail of grand narattives and the consumer role of the indivisual has been discussed from the points of transformation from industrial capitalism to late capitalism. Giddens (1991) proposes the concept of reflexive modernity. The concept of reflexive modernity states that social identities have become reflexive projects that constantly studied and judged. Giddens argues that self-reflexivity developes with self-inquiries. According to the author questions that constitute self-reflexivity are self-inquiries. Minör Empire band founded in 2010 by Ozgu Ozman and Ozan Boz in Canada. The band combines the elements of World Music, Fusion, Electronic Music and Jazz with Turkish Folk Music. The band states they are making music to express themselves. The band members claim that the music they made cannot be categorized and only belongs to them. They use the term of“Coexistence”in the sense of bringing the opposite elements together and creating together. In this paper the concept of Coexistence will be examined in the context of identity construction the reflexive modernity.