COVID-19 pandemi sürecinde Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri çalışanlarının iş motivasyonları ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of job motivation and anxiety levels of Youth and Sports Orovincial Directors 'employees during the COVID-19 pandemia process
  1. Tez No: 666257
  2. Yazar: ÇİLEM BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Covid-19 Pandemi Sürecinde Manisa, İzmir ve Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan bireylerin İş motivasyonu ve kaygı düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada, iş motivasyonu ölçeği ve durumluk-sürekli kaygı ölçeği kullanılmıştır. Manisa İzmir ve Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürülüğünde çalışan 324'ü erkek 186'sı kadın olmak üzere toplam 510 gönüllü katılımcıya google formlar aracılığı ile ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Analiz seçiminde, verilerin normal dağılım gösterip göstermediği normal dağılım varsayımları, çarpıklık-basıklık değerleri ile Box Plot ve histogram grafikleri incelenerek belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, İş Motivasyonu Ölçeği 'nden elde edilen“içsel ve dışsal motivasyon”,“uyarıma özgü içsel motivasyon”,“sonraya bırakılmış içsel motivasyon”,“içsel motivasyon-dış düzenleme”,“bilgi ve gelişime özgü içsel motivasyon”,“sosyal statü ve özgüvene dayalı motivasyon”alt boyut puanlarının ve Durumluk Kaygı ve Sürekli Kaygı Ölçeğinden elde edilen toplam puanların normal dağılım göstermediği gözlenmiştir. Covid-19 Pandemi Sürecinde Manisa, İzmir ve Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan bireylerin İş motivasyonu ve kaygı düzeylerinin incelendiği bu araştırmada sonuç olarak; İçsel motivasyon-dış düzenleme alt boyut puanında, Aydın ilinde çalışanların içsel motivasyon-dış düzenleme puanı (11.24), Manisa ilinde çalışanlardan (9.90) ve İzmir ilinde çalışanlardan (10.32) anlamlı şekilde yüksek olduğu, 5-7 yıl mesleki kıdeme sahip çalışanların içsel motivasyon-dış düzenleme puanı (10.90), 4 yıl ve altı mesleki kıdeme sahip çalışanlardan (10.09) anlamlı şekilde yüksek olduğu, Lisans mezunu çalışanların durumluk kaygı düzeyleri (34.53), lise mezunu çalışanlardan (31.19) anlamlı şekilde yüksek olduğu, 36-45 yaş çalışanların durumluk kaygı ve sürekli kaygı düzeylerinin diğer yaş gruplarından yüksek olduğu ve Sürekli kaygı ile“içsel ve dışsal motivasyon”,“uyarıma özgü içsel motivasyon”,“bilgi ve gelişime özgü içsel motivasyon”arasında negatif ve zayıf düzeyde anlamlı ilişki olduğu, Sürekli kaygı ile“içsel motivasyon-dış düzenleme”,“sosyal statü ve özgüvene dayalı içsel motivasyon”arasında anlamlı ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlardan hareketle; Durumluk sürekli kaygı ile İş motivasyonun alt boyutları arasında istatistiksel olarak herhangi bir ilişkinin bulunmadığı ancak yaş düzeyi arttıkça durumluk ve sürekli kaygı düzeyininde artış gösterdiği söylebilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, which was carried out in order to examine the work motivation and anxiety levels of individuals working in Manisa, Izmir and Aydin Youth and Sports Provincial Directorates during the Covid-19 Pandemic, the scale of work motivation and the situational-continuous anxiety scale were used. A total of 510 volunteer participants, including 324 men and 186 women, who worked in Manisa Izmir and Aydin Youth and Sports Provincial Managership, were reached via google forms. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data obtained from the research. In the selection of analysis, normal distribution assumptions, distortion-pressure values and Box Plot and histogram graphs were determined by examining whether the data showed normal distribution. As a result of the examinations, it was observed that the“internal and external motivation”obtained from the Business Motivation Scale,“internal motivation specific to stimulation”,“internal motivation left to the aftermath”,“internal motivation-external regulation”,“intrinsic motivation specific to knowledge and development”,“motivation based on social status and self-confidence”subdivision scores and total scores obtained from the Situational Anxiety and Continuous Anxiety Scale did not show normal distribution. As a result of this research, which examined the work motivation and anxiety levels of individuals working in Manisa, Izmir and Aydin Youth and Sports Provincial Directorates during the Covid-19 Pandemic; In the internal motivation-external regulation sub-dimension score, the internal motivation-external regulation score (11.24) of employees in Aydin province is significantly higher than those working in Manisa province (9.90) and those working in Izmir province (10.32), The internal motivation-external regulation score (10.90) of employees with 5-7 years of professional seniority is significantly higher than those with 4 years or less of professional seniority (10.09), and the situational anxiety levels of undergraduate employees (34.53) are significantly higher than those of high school graduates (31.19) , 36-45 years of age employees' situational anxiety and persistent anxiety levels were higher than other age groups and there was no significant relationship between continuous anxiety and“internal and external motivation”,“intrinsic motivation specific to stimulation”,“intrinsic motivation specific to knowledge and development”, there was no meaningful relationship between continuous anxiety and“internal motivation-external regulation”,“social status and self-confidence based internal motivation”. Based on the results obtained; The situation can be said that there is no statistical relationship between continuous anxiety and the sub-dimensions of work motivation, but that the level of situationality and constant anxiety increases as the age level increases.