Terapötik oyun ve animasyon girişiminin sünnet olan çocukların korku, kaygı ve ağrısı ile ebeveynlerin kaygısı üzerine etkisi
The effect of therapeutic game and animation initiative on the fear, anxiety and pain of children with circumcision surgery and anxiety of parents
- Tez No: 666492
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu araştırma, terapötik kukla oyun ve video animasyon girişimi ile sünnet olan 4-6 yaş grubu çocuğun korku, kaygı ve ağrılarını ve ebeveynlerin kaygısını azaltmak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma, Kasım 2019-Nisan 2021 tarihleri arasında randomize kontrollü çalışma olarak yapıldı. Atatürk Üniversite Tıp Fakültesi'nden Etik Kurul ve Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden kurum izni alındıktan sonra araştırmaya başlandı. Blok randomizasyon kullanılarak kontrol grubuna 30 (n=30) terapötik kukla grubuna 30 (n=30) ve video animasyon grubuna 30 (n=30) çocuk ve ebeveynleri atandı. Sünnet cerrahi girişimi öncesi çocuklara, hazırlanan senaryolar ile terapötik kukla ve video animasyon girişimleri uygulandı. Çocukların cerrahi girişim öncesi ve sonrası korku bulguları Çocuk Korku Ölçeği, kaygı bulguları Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk Ölçeği ve ağrı bulguları Wong Baker Yüz Ağrı Skalası ile belirlendi. Ebeveynlerin ise cerrahi girişim öncesi ve sonrası kaygı bulguları Görsel Analog Ölçeği ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ki kare, bağımlı gruplarda t testi, one way anova ve wilk's lambda testleri kullanıldı. Bulgular: Çocukların korku ve kaygı skorlarının hemşirelik girişimi öncesi benzer olduğu, hemşirelik girişimi sonrası 3 ölçümde terapötik kukla oyun ve video animasyon girişimi gruplarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha düşük korku ve kaygı skoruna sahip olduğu belirlendi. Çocukların cerrahi girişim sonrası ağrı skorları artsa bile terapötik kukla oyun ve video animasyon girişimi gruplarının kontrol grubuna göre daha düşük ağrı skoruna sahip olduğu tespit edildi (F=5,24, 0,007). Sonuç: Terapötik kukla oyun ve video animasyon girişiminin sünnet olan çocukların korku, kaygı ve ağrıları ile ebeveynlerin kaygısını azaltmada olumlu bir etkiye sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to reduce the fear, anxiety and pain of 4-6 age group children circumcised and the anxiety of parents with therapeutic puppet play and video animation intervention Material and Method: This research was conducted as a randomized controlled study between November 2019 and April 2021. The research was started after obtaining the institutional permission from the Ethics Committee of Atatürk University Medical Faculty and the Bingöl Provincial Health Directorate. Using block randomization, 30 (n = 30) children and their parents were assigned to the control group, 30 (n = 30) to the therapeutic puppet group and 30 (n = 30) to the video animation group. Before the circumcision surgery, therapeutic puppet and video animation interventions were applied to children with prepared scenarios. Fear findings of children before and after surgery were determined by Child Fear Scale, anxiety findings Child Anxiety Scale-State, and pain findings were determined by Wong Baker Facial Pain Scale. The anxiety findings of the parents before and after the surgical intervention were evaluated with the Visual Analogue Scale. Number, percentage, chi square, dependent groups t test, one-way anova and wilk's lambda tests were used to evaluate the data. Results: It was determined that the fear and anxiety scores of the children were similar before the nursing intervention, and the therapeutic puppet game and video animation intervention groups had statistically lower fear and anxiety scores than the control group at 3 measures after the nursing intervention. It was determined that the pain scores of the children of the therapeutic puppet game and video animation groups had lower pain scores than the control group, even if their pain scores increased after surgical intervention. (F=5.24, p=0.007). Conclusion: Therapeutic puppet game and video animation interventions were found to have a positive effect in reducing the fear, anxiety and pain children and the anxiety of the parents.