Haber kurgusunda ideoloji ve hegemonyanın bir araç olarak kullanılması: Türkiye'de 2000'li yıllarda merkez medya örneği
Usage of hegemony and ideology as an instrument in news editing: Example of Turkish media centers in the 2000's
  1. Tez No: 666517
  2. Yazar: SELÇUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP CÜNEYT AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilgi çağının getirmiş olduğu erişim ağının, büyük bir hızla yaşamımızı değiştirdiği şu günlerde iletişim teknolojileri tarihin hiç bir döneminde görülmemiş bir şekilde gelişmiştir. Medya, içerisinde bulunduğumuz bilgi çağında haberleşme ve iletişimi sağlayan en önemli sektörlerden birini oluşturmaktadır. İnternet, uydu, mobil ağlar, radyo ve televizyon ile yazılı basın argümanları olan gazete, dergi ve kitaplar globalleşen dünyada yaşanan gelişmelerden anında haberdar olmamızı sağlayabilmektedir. Medya, bilgi ve gelişmelerden haberdar olmanın yanında sınırların ortadan kaldırılmasını ifade eden küresel dünyada bireyler arası hızlı iletişim ve etkileşimin sağlanmasını da gerçekleştirmektedir. Haberleşme ve iletişim fonksiyonlarının yanında medyanın bir diğer görevi de demokrasilerde yasama, yürütme ve yargının yanında dördüncü bir güç olmasıdır. Medyanın dördüncü güç olarak ifade edilmesi aslında onun denetim görevine yapılan kuvvetli vurguyu gösterir. Kimi zaman güdümlü medya, kimi zaman baskı altındaki medya ve kimi zaman taraflı medya olarak adlandırılan medya sektörünün toplumu ve bu toplumu oluşturan bireyleri siyasal iktidar bağlamında etkileyebildiği gerçeğidir. Ayrıca medya siyasal iktidarın faaliyetlerinin halk ve bireyler nezdinde meşruluk kazanmasını sağlamak gibi son derece önemli bir görev üstlenmektedir. Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren dönüşüm yaşayan merkez medya kapsamında haberlerin kurgusunda ideoloji ve hegemonya süreçlerinin kullanılma detaylarının incelenmesidir. Araştırmanın amacına yönelik olarak, ideoloji ve hegemonya kavramsal çerçevesiyle Türkiye'deki medyanın dönüşüm süreci ve haberlerin kurgusundaki değişimler ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In these days, when the Access Network brought about by the information age has changed our lives at great speed, communication technologies have developed in a way that has never been seen in any period of history. Media is one of the most important sectors providing communication and communication in the information age we are in. Newspapers, magazines and books with internet, satellite, mobile networks, radio and television and print press arguments can enable us to be instantly aware of the developments in the globalizing world. In addition to being aware of information and developments, the media also provides rapid communication and interaction between individuals in the global world, which means the elimination of borders. In addition to communication and communication functions, another task of the media is that it is a fourth power in democracies alongside the legislature, executive and judiciary. The expression of the media as the fourth power actually shows the strong emphasis placed on its supervisory duty. It is the fact that the media sector, sometimes referred to as guided media, sometimes pressured media and sometimes biased media, can influence society and the individuals that make up this society in the context of political power. In addition, the media has a very important duty to ensure that the activities of the political power gain legitimacy in the eyes of the people and individuals. The aim of this research is to examine the details of the use of ideology and hegemony processes in the editing of news within the scope of Central Media, which has undergone transformation since the 2000s in Turkey. For the purpose of the research, the transformation process of the media in Turkey and the changes in the fiction of the news were examined in detail through the conceptual framework of ideology and hegemony.