Spor merkezi çalışanlarının memnuniyet ve performans düzeylerinin incelenmesi
Examination of satisfaction and performance levels of sports center employees
  1. Tez No: 666618
  2. Yazar: YALÇIN DOĞRUER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma spor merkezi çalışanlarının memnuniyeti ve performans düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan çalışmanın kavramsal bölümlerinde literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde ise nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak İstanbul Anadolu yakasındaki 46 spor merkezinde çalışan toplam 228 (kadın=137, erkek=91) kişiden veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek, katılımcıların demografik özellikleri ile çalışan memnuniyeti, çalışan performansı arasındaki ilişki gözlemlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, meslekteki çalışma süresi değişkenlerinin Çalışan Memnuniyeti Ölçeği (ÇMÖ) alt boyutları ile Çalışan Performansı Ölçeği (ÇPÖ) bakımından anlamlı bir farklılığa neden olup olmadığı incelenmiştir. Medeni durum değişkeninin ÇMÖ alt boyutları olan Kurum-Yönetici, İş Memnuniyeti ve Ortam-Ücret ile ÇPÖ için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa neden olmadığı gözlemlenmiştir. İşletmedeki çalışma süresi değişkeninin ÇMÖ alt boyutları ile ÇPÖ bakımından anlamlı bir farklılığa neden olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, 0,05 anlamlılık düzeyinde işletmede çalışma süresi değişkeninin ÇMÖ alt boyutu olan Ortam-Ücret açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ortam-Ücret alt boyutunda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı incelendiğinde, işletmede 7 yıl ve üzeri çalışan kişilerin 1 yıldan az, 1-3 yıl arası çalışanlara göre ortalamasının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuç doğrultusunda çalışanların işletmede geçirdikleri süre arttıkça Ortam-Ücret algılarının ve beklentilerinin de arttığı söylenebilir. Ayrıca ÇMÖ diğer alt boyutları olan Kurum-Yönetici ve İş Memnuniyeti ile ÇPÖ işletmedeki çalışma süresi bakımından anlamlı bir farklılığa neden olmadığı gözlenmiştir. İşletmedeki görev dağılımı değişkeninin ÇMÖ ile ÇPÖ bakımından anlamlı bir farklılığa neden olup olmadığı doğrultusunda yapılan analizler sonucunda, 0,05 anlamlılık düzeyinde spor merkezinde görev yapmakta olan katılımcılarının pozisyonlarının ÇMÖ alt boyutları olan Kurum-Yönetici, İş Memnuniyeti ve Ortam-Ücret açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda spor merkezinde çalışanların memnuniyeti ile performansı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to determine the relationship between the satisfaction and performance levels of sports center employees. The literature review method was used in the conceptual parts of the prepared study. In the application part of the study, data were collected from a total of 228 (female=137, male=91) people working in 46 sports centers in Istanbul and Anatolian side by using the questionnaire method, one of the quantitative research methods. By analyzing the collected data in the SPSS program, the relationship between demographic characteristics of the participants and employee satisfaction and employee performance was determined. As a result of the analysis made; Whether the variables of gender, age, marital status, education level, working time in the profession cause a significant difference in terms of the sub-dimensions of the Employee Satisfaction Scale (ESS) and the Employee Performance Scale (EPS) was examined. It has been determined that the marital status variable does not cause a statistically significant difference for the sub-dimensions of the Employee Satisfaction Scale, Organization- Manager, Job Satisfaction and Environment-Wage and Employee Performance Scale. Whether the variable of working time in the company caused a significant difference in terms of the sub-dimensions of the Employee Satisfaction scale and the Employee Performance scale was examined. As a result of the analysis, it was concluded that the variable of working time in the enterprise at the significance level of 0.05 caused a statistically significant difference in terms of Environment-Wage which is the sub-dimension of the Employee Satisfaction scale. When the group originated from the difference in the environment and wage sub-dimension, it was observed that the average of those working in the business for 7 years or more was higher than those working for less than 1 year and 1-3 years. In line with the results obtained, it can be said that as the time the employees spend in the company increases, the environment, wage perceptions and expectations also increase. In addition, it has been observed that the other sub-dimensions of the Employee Satisfaction scale, Organization-Manager, Job Satisfaction and the Employee Performance scale do not cause a significant difference in terms of working time in the enterprise. As a result of the analysis conducted in order to determine whether the task distribution variable in the company causes a significant difference in terms of the sub-dimensions of the Employee Satisfaction scale and the Employee Performance scale, the positions of the participants working at the sports center at the level of 0.05 significance, which are the sub-dimensions of the Employee Satisfaction scale, Institution-Manager, Job Satisfaction and Environment-Wage, it was concluded that it caused a statistically significant difference. As a result of the research, it was determined that there is a positive relationship between the satisfaction and performance of the employees in the sports center.