Depo yönetimi'nin hasta güvenliği ile ilişkisi
Relationship between warehouse management and patient safety
- Tez No: 666788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite ve Hasta Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sağlık hizmetlerinde sürekliliğin sağlanması için başlıca iki kaynağa, malzeme ve insan gücüne ihtiyaç vardır. Hasta güvenliği, sağlık hizmet sunumuna bağlı hataların önlenmesi ve hataya bağlı hastaya verilen zararın ortadan kaldırılması ya da azaltılmasıdır. Bu çalışmada, ikinci basamak bir hastanede depo yönetiminin hasta güvenliği ile ilişkisini değerlendirdik. Verilerin analizinde parametrik değerler sayı ve ortalama, parametrik olmayan değerler yüzde ile değerlendirilmiştir. Hasta güvenliği ile tedarik zinciri yönetiminde yer alan tedarik zinciri esnekliği, müşteri isteklerini karşılayabilme yeteneği, talep tahmini, tedarik zinciri entegrasyonu ve yine hasta güvenliği ile depo yönetiminde yer alan envanter takibi, stok kontrolü arasındaki ilişki korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hasta güvenliğinin bağımlı değişken olarak alındığı çoklu doğrusal regresyon analizinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkene etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the continuity of health services, two main resources, materials and manpower are needed. Patient safety is the prevention of errors related to health service delivery and the elimination or reduction of the damage to the patient due to error. In this study, we evaluated the relationship between warehouse management and patient safety in a secondary hospital. In the analysis of the data, parametric values were evaluated as number and average, non-parametric values were evaluated as percentages. The relationship between the patient safety, the supply chain management and the warehouse management were evaluated by correlation analysis. In the multiple linear regression analysis in which patient safety is taken as the dependent variable, the effect of independent variables was analyzed.