Siyasal iletişimde reklamcılığın rolü ve etkisi 1988 Şili referandum örneği
The role and effect of advertising in political communication: Example of 1988 Chile plebiscite
- Tez No: 667101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN GENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türk Dil Kurumu siyaset kavramını; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı ile ilgili özel görüş veya anlayış olarak tanımlamaktadır. Bu siyasal düzenin ışığında kamuoyunun güvenini kazanmak, siyasal sistem içerisinde kitlelerin desteğini almak ve en önemlii iktidar olabilmek için iletişim faaliyetlerine önem vermek zaruri bir durumdur. Bu iletişim sürecnin çift yönlü olmasını sağlayan ya da tek yönlü iletişim süreciyle bilgilendirme yolunu açan en temel unsur ise reklamcılık ve propaganda unsurlarıdır. Siyasal iletişim başlığı altında hazırlanan bu proje dünya siyaset tarihinde iz bırakmış bir siyasal iletişim kampanyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir.1988 yılında Şili ülkesinde yapılan referandum süreci ve halkoylaması sürecinde hazırlanan 'No' kampanyası; götergebilimsel yöntem ve de Gerbner'in iletişim modeli üzerinden analiz edilmiştir. Siyasal iletişim sürecinde reklamcılığın etkisi örnek olay üzerinden aktarılarak projenin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Language Institution's policy concept; as a special view or understanding of the art of regulating and executing state affairs. In the light of this political order,it is an indispensable condition to gain public confidence, to support the masses within the political system,and to attach importance to communication activities in order to become the most important power. Advertising and propaganda are the most fundamental elements that open the door to informal communication that enables this communication process to be two-way or one-way communication. In this project prepared under the title of political communication, a political communication campaign wich left a mark on world politics history was examined and evaluated. The 'No' campaign prepared in 1988 during the referendum process and public referendum in the country of Chile; semiological method and Gerbner's communication model. In the process of political communication, the effects of advertising on politics are transferred through the case study to form the subject of progeny.