One-step preparation and investigation of high strength textile reinforced hydrogel composites
Yüksek mukavemetli tekstil takviyeli hidrojel kompozitlerin tek aşamalı hazırlanması ve araştırılması
- Tez No: 667655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP AYKUT, PROF. DR. RECEP EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hidrojeller, ilaç salınımında, tarımsal alanda, biyomedikal alanda, gıda korumasında ve doku uygulamalarında etkin ve yaygın olarak kullanılan polimerik jellerdir. Hidrojellerin yumuşak ve esnek özellikte olması disiplinler arası yaklaşımın ilerlemesini önemli ölçüde sağlamaktadır. Fakat hidrojeller uygulanan mekanik kuvvetler altında düşük dirence sahiptir. Bu durum hidrojellerin kullanımı sırasında kırılmalara neden olmaktadır. Bu bağlamda, tekstil takviyeli hidrojel kompozitler hidrojellerin mekanik problemlerini çözmek için disiplinler arası bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı mekanik özellikleri iyileştirilmiş dokuma kumaş takviyeli hidrojel kompozit yapıların incelenmesidir. Bu bağlamda, hidrojel iplik formunda olan polivinil alkol (PVA), uygulanan mekanik kuvvete karşı direncini artırmak için mukavemetli pamuk, keten, yün, viskon ipliklerle güçlendirildi. Bu nedenle, kumaş takviyeli hidrojel kompozitlerin üretimi için PVA/Pamuk, PVA/Keten, PVA/Yün, PVA/Viskon karışımlı dokuma kumaşlar hazırlandı. Hibrit dokuma kumaşlar, farklı oranlarda glutaraldehit ve boraks çözeltileri ile muamele edildi. Hibrit dokuma kumaşta bulunan PVA iplikleri çapraz bağlı jel yapılara dönüşürken, pamuk, keten, yün ve viskon iplikler, takviye elemanı olarak dokuma kumaşlarda kalmıştır. İplik ve kumaşla güçlendirilmiş hidrojel kompozitlerinin karakterizasyonları Fourier-transform kızılötesi spektroskopi (FT-IR), termogravimetrik analiz (TGA), X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile gerçekleştirildi. Hidrojel kompozitlerdeki çapraz bağlayıcı oranına ve su içeriklerine bağlı olarak numunelerin şişme dereceleri ve mekanik özellikleri incelendi. Tüm sonuçlar göz önüne alındığında, doğal lif takviyeli dokuma kumaşlar hidrojel kompozitlerin mekanik özelliklerini önemli ölçüde artırmıştır. Bu tezde sunulan yayımlanmış her makalenin bulguları, gelecekteki çalışmalar için birtakım önemli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are one of the most widely used polymeric gels and have been extensively used for drug delivery, agricultural and biomedical fields, food preservation, and tissue applications. Hydrophilic, soft, and flexible properties of hydrogels provide a significant opportunity to advance the understanding of interdisciplinary approach. However, hydrogels have low resistance under the applied mechanical forces. This situation results in hydrogels to break during usage. In this regard, textile reinforced hydrogel composite presents an interdisciplinary approach to solve mechanical problems of hydrogels. The aim of this thesis is to investigate development of woven fabric reinforced hydrogel composite structure with enhanced mechanical properties. In this respect, polyvinyl alcohol (PVA) in yarn form was reinforced with another durable cotton, flax, wool and viscose yarns to produce a hydrogel composite structure with improved resistance to the applied mechanical forces. For this purpose, PVA/Cotton (Co), PVA/Flax (F), PVA/Wool (W), PVA/Viscose (VI) blended woven fabrics were manufactured for the forming fabric reinforced hydrogel composites. The hybrid woven fabrics were treated with different concentrations of glutaraldehyde and borax solutions. PVA yarns in the hybrid woven fabric turned into crosslinked gel structures, whereas cotton, flax, wool and viscose yarns remained in the woven fabrics as a reinforcing element. The characterizations of yarn and fabric reinforced hydrogel composites have been carried out by Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermogravimetric analysis (TGA), X-ray diffraction (XRD), and scanning electron microscope (SEM). The swelling degree and mechanical properties of the samples were investigated with respect to the crosslinker ratio and water contents in the hydrogel composites. Considering all results, natural fiber woven fabric reinforcement significantly increased the mechanical properties of hydrogel composites. The findings of each article presented in this thesis have a number of significant implications for future researchs