Automated detection of oral lesions using deep learning for early diagnosis of oral cancer
  1. Tez No: 668039
  2. Yazar: GİZEM TANRIVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CENGİZ ONBAŞLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ağız kanseri, her yıl dünya çapında yaklaşık 330.000 ölüme yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Erken teşhis ve tedavi, çoğu durumda %75-90'a ulaşan hayatta kalma oranları ile ağız kanserinden ölüm ve morbiditeyi azaltmada en etkili önlem olmaya devam etmektedir. Yıllar içinde, kansere dönüşme olasılığı yüksek olan öncül lezyonların tespitini iyileştirmek için tarama programları uygulamaya konmuş, ancak bu programların gerçek dünyada uygulanmasında zorluklarla karşılaşılmıştır. Bunun başlıca sebebi olarak, tarama programlarının dayandığı birinci basamak pratisyenlerinin sunumda önemli değişkenlik gösteren bu lezyonları tanımak için gereken yeterli eğitimi almamış olması gösterilmiştir. Tarama ve klinik karar vermeye yardımcı olabilecek görme temelli yardımcı teknolojilerin geliştirilmesi, ağız kanserinin erken teşhisini iyileştirmek için çok önemlidir. Bu çalışmada, çeşitli bilgisayarlı görme tekniklerinin ağız kanseri alanındaki potansiyel uygulamalarını fotoğrafik görüntüler kapsamında araştırıyor ve ağız kanseri taraması için otomatik bir sistemin olasılıklarını inceliyoruz. Derin öğrenmedeki ilerlemelerden yararlanarak, birinci aşamada bir tespit ağı ile oral lezyonları tespit etmek ve ikinci aşamada da tespit edilen bölgeyi bir sınıflandırıcı ağ ile iyi huylu, prekanseröz veya kanser olarak sınıflandırmak için iki aşamalı bir çerçeve öneriyoruz. Ağız kanseri için kamuya açık veri setinin bulunmaması nedeniyle çalışma için özel bir veri seti geliştirilmiştir. İlk sonuçlarımız, oral lezyonların gerçek zamanlı olarak otomatik olarak algılanması ve sınıflandırılması için derin öğrenmeye dayalı yaklaşımların uygulanabilirliğini göstermektedir. Önerilen modelin, tarama süreçlerini destekleyebilen ve ağız kanserinin erken teşhisini iyileştirebilen, düşük maliyetli ve invaziv olmayan bir araç olarak büyük bir potansiyel sunacağını öngörüyoruz.
Özet (Çeviri)
Oral cancer is a major health concern in many countries leading to approximately 330,000 deaths every year worldwide. Early detection and treatment remain to be the most effective measures in reducing mortality and morbidity from oral cancer with survival rates achieving 75-90% in most cases. Over the years, screening programmes have been put in place to improve detection of precursor lesions that have high probability of progressing into cancer. The implementation of these programs, however, has proved to be challenging in a real-world setting as they rely on primary care practitioners who are often not adequately trained to recognize these lesions that exhibit substantial variability in presentation. The development of vision-based adjunctive technologies that can assist screening and clinical decision making is crucial for improving early detection of oral cancer. In this study, we explore the potential applications of various computer vision techniques to the oral cancer domain in the scope of photographic images and investigate the prospects of an automated system for oral cancer screening. Exploiting the advancements in deep learning, we propose a two-stage framework to detect oral lesions with a detection network in the first stage and classify the detected region as benign, precancer, or cancer with a classifier network in the second stage. A custom dataset was developed for the study due to the lack of publicly available dataset for oral cancer. Our preliminary results demonstrate the feasibility of deep learning-based approaches for automated detection and classification of oral lesions in real-time. We envisage that the proposed model offers great potential as a low-cost and non-invasive tool that can support screening processes and improve early detection of oral cancer.