Sonic environment and the walking urbanite the case of Atatürk boulevard, Ankara, Turkey
Yürüyen kentli ve işitsel çevresi Ankara, Atatürk Bulvarı örneği
- Tez No: 668094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANSU CANARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Ses peyzajı”kavramı akustik ve işitsel çevre alanındaki çalışmalar ile birlikte ortaya çıkmış ve önem kazanmıştır. Kentsel bağlamda mekânın deneyimlenmesinde işitsel algı en az görsel kavrayış kadar belirleyicidir. Bu tez geniş bir yelpazede farklı kavramlar ve konular arasında ilişki kurmaktadır. Mekân, form ve hareket arasındaki ilişkiyi yürüyen kentli'nin işitsel deneyimi üzerinden tartışmaktadır. Araştırmanın temel amacı Atatürk Bulvarı'nın işitsel bağlamının ve koşullarının incelenebileceği mekânsal bir çerçeve ve yaklaşım geliştirmektir. Bu doğrultuda işitsel etmenlerin biçimi, kapsama alanı ve seviyesi ile fiziksel mekânın bileşenleri arasındaki etkileşim incelenmektedir. Bu kavramları ilişkilendirebilmek için yenilikçi yaklaşım, yöntem ve araçların geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The term“soundscape”emerged and gained interest with the progression of studies in the field of urban acoustical environment. In the urban context, auditory perception is as critical as the visual conception of the space. However the researches in this regard are not profound yet. From this departure point, the thesis interconnects a wide range of critical issues. It considers the relationship between space, form and movement through the sonic experience of the walking urbanite. The main research objective is to develop a spatial framework and approach to examine the sonic condition(s) along the Atatürk Boulevard. In this respect, this study specifies the components of the physical space which affects the type, range and level of sonic effects. Integrating these concepts requires innovative approaches, methods and tools.