Nonspesifik kronik bel ağrılı bireylerde manuel tedavi ve egzersizin ağrı, fonksiyon ve denge üzerine etkisi
Manual treatment and effect of exercise on pain, function and balance in individuals with nonspecific chronic back pain
  1. Tez No: 668190
  2. Yazar: YUNUS EMRE KANYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı kronik bel ağrılı bireylerde stabilizasyon egzersizleri ve manuel tedavi yaklaşımlarının ağrı, fonksiyon ve dengeye olan etkilerinin belirlenmesidir. Kronik bel ağrılı 18-65 yaş aralığında 40 birey randomize olarak spinal stabilizasyon egzersizi (SSE; n=20) grubu ve manuel tedavi (MT; n=20) gruplarına ayrıldı. SSE grubunda bulunan katılımcılara 6 hafta boyunca ve haftada 3 gün olmak üzere spinal stabilizasyon egzersizleri uygulanırken MT grubuna ise 6 hafta boyunca ve haftada bir kez sakroiliak ve lumbal yüksek hızda ve düşük genlikte spinal manipülasyon uygulandı. Katılımcıların tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddeti, fonksiyonellik ve denge performansları sırasıyla; Vizüel Analog Skala (VAS), Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (OBEA), Yıldız Denge Testi (YDT) ve Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TADT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the effects of stabilization exercises and manual therapy approaches on pain, function and balance in individuals with chronic low back pain. Forty individuals with chronic low back pain between the ages of 18-65 were randomly assigned to spinal stabilization exercise (SSE; n=20) group and manual therapy (MT; n=20) groups. Spinal stabilization exercises were applied to the participants in the SSE group for 6 weeks and 3 days a week, while sacroiliac and lumbar high speed and low amplitude spinal manipulation was applied to the MT group for 6 weeks and once a week. The pain intensity, functionality and balance performances of the participants before and after the treatment evaluated by Visual Analogue Scale (VAS), Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (OLPDQ), Star Excursion Balance Test (SEBT) and Singe-Leg Stand Test (SLST) respectively.