Leopold Auer ve Ivan Galamian'ın keman eğitimi açısından incelenmesi
Examination of Leopold Auer and Ivan Galamian in terms of violin education
  1. Tez No: 668409
  2. Yazar: GULJAHAN BABAYEVA SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELEK GÖKÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, 19. ve 20. yüzyılın keman pedagoglarının önde gelen temsilcilerinden“Leopold Auer ve Ivan Galamian'ın keman eğitimi açısından incelemesi”konusu ele alınmıştır. Bu tezin 1. ve 2. Bölümlerinde sırasıyla Leopold Auer ile Ivan Galamian incelenmiştir. 3. bölümde ise sağ ve sol el teknikleri karşılaştırılmıştır. Araştırma sırasında biyografilerindeki eğitimleri, çalışma kariyerleri; sol kol tekniklerinde duruş, tutuş, pozisyon geçişleri, vibrato gibi teknikler; sağ el tekniğinde tutuş, çeşitli çalış teknikleri incelenmiştir. Ayrıca bu pedagogların doğru çalışma ve çalma önerileri de araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında pedagogların kendi kitaplarından, yabancı makalelerden, Türk ve yabancı tez kaynaklarından yararlanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Leopold AUER, Ivan GALAMİAN, Sağ el, Sol El, Teknik, Yay, Tutuş, Eğitim, Keman.
Özet (Çeviri)
In this research with the subject of“Examination of Leopold Auer and Ivan Galamian in terms of violin education”one of the leading representatives of violin pedagogues of the 19th and 20th centuries is discussed. In the 1st and 2nd chapters of the thesis, Leopold Auer and Ivan Galamian are analyzed. The 3rd chapter is a comparison of the left and right hand. Also their education and working careers, techniques, positions, bow holdings, vibrato in left hand techniques, holding the right hand and various playing techniques have been studied. Additionally, the suggestions of both pedagogues to work and play correctly were also compared. In the thesis, the pedagogues' own books, foreign and Turkish thesis sources were used. Keywords : Leopold AUER, Ivan GALAMİAN, Left hand, Right hand, Technic, Bow, Position, Education,Violin.