Türk Medeni Hukuku'na göre Türkiye'de spor kulübü dernekleri
Sports club associations according to Turkish civil law in Turkey
- Tez No: 668469
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreğini yaşadığımız bu dönemde spor, kişisel eğlence ve boş vakitleri değerlendirme fonksiyonunu yerine getirmesi yanında, sosyal ve iktisadi işlevlere de sahip olan çok yönlü bir faaliyet alanı haline gelmiştir. Spor hukuku ise pek çok hukuk disiplini bağlantılıdır. Bazı ile görüşlere göre küresel ölçekteki kurum ve kuralları ile spor hukuku bağımsız bir hukuk disiplinidir. Kanaatimizce ise spor hukuku henüz bağımsız bir hukuk disiplini değildir ancak bu yönde ilerlemektedir. Türkiye'de, spor kulüplerinin Medeni Kanun ve Dernekler Kanunu hükümlerine tabi olmaları eleştirilmekte ve ayrı bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu bazı görüşlerce dile getirilmektedir. Bu doğrultuda, uzun süredir üzerinde çalışılan ama taslaktan öteye gidemeyen“Spor Kulüpleri Kanunu”üzerinde de görüş birliği sağlanmış değildir. Bu çalışmada spor kulüplerinin, Türkiye'de kural olarak dernek statüsünde kurulmaları ve faaliyet göstermelerinden yola çıkarak, medeni hukuk ve spor hukuku sınırları içinde tüzel kişiliklerini ayrıntılı olarak incelemek suretiyle yapısal özelliklerini mercek altına almaya ve tartışmaya gayret ettik. Kanaatimizce profesyonel spor kulüplerinin ideal amaç esasında değil iktisadi amaç esasında örgütlenmeleri ve medeni hukuk alanından çıkmaları, amatör spor kulüplerinin ise dernek olarak tüzel kişiliklerini devam ettirmeleri halinde pek çok hukuki sorun aşılmış olacaktır. Bu arada dernekler hukukunun bürokrasiyi arttıran düzenlemeleri yerine, serbest kuruluş sisteminin uygulandığı ve Anayasa'da belirtilen sınırlar dâhilinde sivil toplumu güçlendiren düzenlemeler üzerinde tartışılmalıdır. Kanaatimizce yakın gelecekte medeni hukukun kuralları ile uyumlu bir modern spor kulüpleri kavramının geliştirilmesi mümkündür. Ancak, bu konudaki akademik çalışmaların sürdürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this period, in which we live the first quarter of the 21st century, sports has become a versatile field of activity that has social and economic functions as well as performing the function of evaluating personal entertainment and leisure. Sports law is linked to many legal disciplines. According to some opinions, the institutions and rules on a global scale and sports law is an independent legal discipline. In our opinion, sports law is not an independent legal discipline yet, but it is moving in this direction. In Turkey, the Civil Code and is criticized by sports clubs be subject to the provisions of the Law on Associations and voiced some opinions by separate legislation was needed. Accordingly, there is no consensus on the“Sports Clubs Law”, which has been studied for a long time but cannot go beyond the draft. In this study, sports clubs, the status as an association rule in Turkey Based on the establishment and operate, the structural properties and by examining in detail the legal personality of civil law and sports law limits to get under the spotlight and we have endeavored to debate. As far as possible, the subject of sports clubs has been handled as a whole and efforts have been made to offer legal solutions. In our opinion, many legal problems will be overcome if professional sports clubs are organized on the basis of economic purpose rather than ideal purpose and exit from the field of civil law, and amateur sports clubs continue their legal personality as an association. In the meantime, rather than the regulations of the law of associations that increase bureaucracy, it should be discussed on the regulations that empower the civil society within the limits set out in the Constitution and where the free organization system is implemented. In our opinion, it is possible to develop a concept of modern sports clubs in line with the rules of civil law in the near future. However, academic studies on this subject need to be continued.