How visually impaired people perceive their disability: Loss or lack? An interpretative phenomenological analysis
Görme engelli bireyler engellerini nasıl algılıyor: Kayıp veya eksik? Yorumlayıcı fenomenolojik analiz
  1. Tez No: 668911
  2. Yazar: ÖZLEM OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Engellilik, engelli bireylerin sosyal ve çevresel engeller arasında sosyal hayata dahil olmalarını engelleyen bir etkileşim olarak tanımlanmıştır. Sosyal yaşamın bozulması, engelli bireyin bakış açısından bir eksiklik yaratabilir. Ancak, engellilik ve eksiklik arasındaki ilişkinin ne olduğu klinik psikolojide incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, görme engelli kişilerin engelliliklerini kayıp veya eksik olarak algılayıp algılamadıklarını incelemektir. Engelliliğin öznelliği nedeniyle, genelleştirilmiş formülasyonlar, kayıp veya yoksunluk ile ilgili engellilik algısını anlamada yararlı olmayabilir. Nitel bir araştırma yaklaşımı olan yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) bu çalışmada kullanılmıştır. Yaşları 19 ile 27 arasında değişen altı kadın katılımcı çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış, derinlemesine ve bire bir görüşmeler yoluyla toplanmış ve IPA aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizden sonra beş tema oluşturulmuştur. Bunlar: Başkası tarafından tanımlanan engel üzerinden hissedilen eksiklik; Görenlerin görmediği eksikli; Tanımlanan engele, yaşanan duruma göre yapılan atıflar; Görme engellilere tanımlanmış roller; ve karşılanamayan ihtiyaçlar neticesinde mağduriyetle ortaya çıkan duygusal tepkiler. Tüm temalar bir arada ele alındığında görme engelli bireyler, kendileri için önemli olan insanların etkileri ve yorumlarıyla kendi engellerini hayatlarında eksiklik olarak algılamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Disability has been defined as an interaction between individual with impairments, social and environmental barriers that prevents their inclusion into social life. Impairment of social life can be create a lack for disabled individual's point of view. However, what is the relationship between disability and lack was not examined in clinical psychology. The aim of the current study is to examine how visually impaired people perceive their disability: loss or lack. Due to the subjectivity of disability, generalized formulations may not be useful in understanding the perception of disability related to loss or lack. Hence, the Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), which is a qualitative research approach, is utilized in this study. The participants were six females whose ages ranged from 19 to 27. Data was collected through semi-structured, in depth, and one-on-one interviews, and analyzed through IPA. Five themes were constructed after the analysis: the feeling of lack defined by the others; the defective defined by the sighted; the referrals made to define disability and lived experiences; Assigned roles for the blinds and emotional reactions that occur with victimization as a result of unmet needs and experiences. Considering all themes together, visually impaired individuals perceive their disability as lack with the effects and interpretations of their important others.