On the threshold of the Black Sea: Intersecting discourses of identity and empire in the paintings of Ivan Konstantinovich Aivazovsky
Karadeniz'in eşiğinde: Ivan Konstantinovich Aivazovsky'nin resimlerinde kesişen kimlik ve imparatorluk söylemleri
- Tez No: 669179
- Danışmanlar: PROF. GÜNSEL RENDA, DOÇ. DR. A. AHMET ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma görsel sanatlar ile kimlik ve mekân algısının tahayyülü ve inşası arasındaki organik bağı kültürlerarası bir iletişim ağı içinde, Ivan Konstantinovich Ayvazovski'ye (1817-1900) odaklanarak incelemektedir. Çalışmam on dokuzuncu yüzyıl Rusya İmparatorluğu sınırlarına bakarak özellikle güney kıyılarında (Karadeniz ve Kırım coğrafyası) emperyal, ulusal ve sosyal kimliklerin inşa sürecini ve bu süreçte sanatın ve kültür politikalarının nasıl kullanıldığını; ne şekilde etkileşim içinde olduklarını analiz etmektedir. Sanatçının seçilen resimlerinin ikonografik tahlilini, on dokuzuncu yüzyılın sanatsal ortamının bağlamı kapsamında biyografisi ile birleştiren araştırmalarım, her iki imparatorluğun ilişkilerinde kritik aşamalara aracılık etmek için Ayvazovski'nin sanatının nasıl kullanıldığını aydınlatmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, on dokuzuncu yüzyıl sanat dünyasının daha net bir biçimde anlaşılması, o yüzyılın politik ortamının temelini oluşturan belirli ulusal kimliklerin nasıl ortaya çıktığının kavranmasını da kolaylaştıracaktır. Rus ve Osmanlı bağlamlarında Ayvazovski'nin kesişen kimliklerinin (Rus, Rus-Ermeni ve Ermeni) etkisi altında çalışmalarını incelemek, Osmanlı İmparatorluğu, Rusya ve Avrupa arasında on dokuzuncu yüzyıla ait bir görsel kültür ve kültür diplomasisi anlayışını yaratmaktadır. Burada sanat, kültürel kimlikler oluşturma ve kültürler arası diyalog için bir araç oluşturma süreci olarak da tanımlanabilir. Ayvazovski böylece Rus, Ermeni ve Osmanlı/Türk sanat tarihinin en önemli figürlerinden sadece biri değil, aynı zamanda bu ulusal geleneklerin kesiştiği bir anın somut göstergesi konumuna gelmiştir. Sadece on dokuzuncu yüzyıldan kalma Romantik Rus deniz manzarası ressamı olarak tanımlamak yerine, Ayvazovski'yi stilistik ve kimlik oluşumu açısından çok boyutlu bir mercekle incelemek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Ayvazovski'nin yaratıcılığını tam olarak anlamak için Ermeni ve Osmanlı sanatındaki rolüne atıfta bulunmak çok önemlidir. Böylece, Rus kültürüne ait olmakla birlikte, Ermeni ve (bir dereceye kadar) Osmanlı kültürüne de ait olduğu söylenebilir. Onu, bu iki imparatorluğun tam da kesişim noktasına yerleştirerek, Ayvazovski'yi Karadeniz çevresindeki halkların tarihlerini, kültürlerini ve siyasetini bir araya getiren bir sanatçı olarak ele alan bu çalışma, bölgenin daha eski bir sanatsal/entelektüel haritasını da ortaya çıkartmayı hedeflemektedir. Bir Rus imparatorluk yurttaşı olarak ürettiği eserler, Ermeni milli kültür bilincinin gelişimine katkıları aynı zamanda İstanbul'un pitoresk görüntüsüne karşı tutkusu onu bu üç kültür içerisinde paralel bir anlayışla ele almamıza yardımcı olur. Bu çalışma, çok uluslu bir karaktere sahip ressam ve vatandaş olarak Ayvazovski'ye odaklanarak ulusal sınırların ötesinde daha geniş bir coğrafya olarak tanımlayabileceğimiz“Karadeniz”bağlamıyla kesişecek ve birleşecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the relationship between the visual arts and the imagination and construction of identities and spaces. It focuses on Ivan Konstantinovich Aivazovsky (1817-1900) within a cross-cultural network of meaning, in particular addressing the manifold functions of the visual arts in nineteenth-century Russian society, while attending to a diverse range of voices within, and beyond, Russian culture. This study examines how art and material culture were used to construct imperial, national, and social identities in the nineteenth-century Russian Empire and its southern coasts, and how these ways of making sense of the world interacted. Combining iconographic analysis of selected paintings, the context of nineteenth-century artistic milieus, and the biography of the artist, my research illuminates how the art of Aivazovsky was used to mediate critical stages in the relations of the nineteenth-century Black Sea world. It also shows how artistic and material contexts clarified the emergence of specific possibilities of national identity and their extension to the imperial. Analyzing Aivazovsky's oeuvre thematically, in Ottoman and Armenian as well as Russian contexts, while retaining the artist's intersecting identities (Russian, Russian-Armenian, and Armenian), facilitates a more nuanced understanding of nineteenth-century visual culture and cultural diplomacy involving Russia, the Ottoman Empire, and Armenia. Thus, art is shown to have functioned simultaneously as a process of building contextual cultural identifications and an instrument for cross-cultural and cross-imperial dialogue. Going beyond another round of national struggle for cultural ownership, the thesis investigates the complexity of context, artist, and oeuvre that emerged before the cultural hegemony of the nation. By contextualizing Aivazovsky as“in-between”and“across,”rather than as embedded in the nation (or any given empire), this dissertation revises our understanding of his influence. A focus is placed on the function of the artist in respect of the histories, cultures, and politics of the peoples around the Black Sea and recalling of an older, more deeply rooted, artistic and intellectual cultural mapping of this region. By analyzing not only the ever-shifting state policies with respect to the Black Sea region but also the varying aspects of the Black Sea topography (and specifically the Crimean region) in the Russian imagination, I offer intriguing perspectives on the shifting sense of“Russianness”itself as the nation looked to move form a land-based (supposed backward) territorial empire to a maritime (forward-looking) imperial power. Locating in his creative works the features of his“national”character as a Russian imperial citizen, the expressions of the ancient culture of the Armenians, and his passion for the natural beauty of the Black Sea, my new approach views Aivazovsky as a painter, subject, and citizen operating simultaneously within, beyond, and across imperial borders and national imaginaries.